Data wpisu: 13.09.2022

Kim jest interim manager i kiedy warto skorzystać z takiej usługi?

Zarządzanie biznesem, zwłaszcza nieco większym niż kilkuosobowe przedsiębiorstwo, to ciężki kawałek chleba, ciągła gotowość do podejmowania trudnych decyzji, stres, brak czasu. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców chce sobie tego wszystkiego oszczędzić i szuka kogoś, kto ich w tym odciąży. Taka jest właśnie rola interim managera, któremu bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

Kim dokładnie jest interim manager?

Interim manager to – w wolnym tłumaczeniu tego terminu – manager przejściowy. Przejmuje on stery w przedsiębiorstwie wtedy, gdy z jakichś przyczyn nie może tego robić sam właściciel czy wyznaczony prezes.

Funkcja interim managera nie jest jeszcze w Polsce dostatecznie rozpowszechniona, co nie zmienia faktu, że przybywa przedsiębiorców gotowych oddać swoje firmy w zarządzanie, ale jednocześnie chcących zachować nad nimi pełną kontrolę.

Interim manager powinien mieć duże doświadczenie w biznesie, w tym w szczególności w zarządzaniu ludźmi. Najczęściej takie usługi świadczą zawodowi managerowie, wynajmowani przez korporacje oraz prywatne przedsiębiorstwa w celu np. uporządkowania spraw kadrowych i biznesowych.

W czym wyręczy Cię interim manager?

To tak naprawdę zależy od ustaleń z zewnętrznym managerem. Najpopularniejszy model zakłada, że interim manager wchodzi w buty właściciela firmy i podejmuje za niego wszystkie kluczowe decyzje. W tym miejscu pojawia się jednak wątpliwość: czy interim manager ma wolną rękę czy może jest tylko pośrednikiem?

Znów jest to uzależnione od oczekiwań przedsiębiorcy. Może być tak, że właściciel firmy jest już zwyczajnie zmęczony codziennym przychodzeniem do biura, woli skupić się na rodzinie i własnych przyjemnościach, ale nie ma nikogo, komu mógłby przekazać swój biznes (np. potomka). W takiej sytuacji interim manager jest przede wszystkim oczami i uszami przedsiębiorcy, podejmującym decyzje w ścisłym porozumieniu z właścicielem biznesu.

Alternatywny scenariusz przewiduje, że przedsiębiorca daje interim managerowi wolną rękę, wyznaczając mu jedynie konkretne zadania do wykonania – na przykład zwiększenie przychodów, ograniczenie kosztów, przeprowadzenie reorganizacji, wygranie przetargu, połączenie przedsiębiorstwa z większym podmiotem, pozyskanie inwestora strategicznego etc.

Kiedy warto rozważyć zatrudnienie interim managera?

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy:

  • mają już serdecznie dość swojego biznesu, ale jednocześnie nie chcą „zażynać kury znoszącej złote jaja”,
  • czują się wypaleni,
  • muszą podreperować zdrowie, naprawić relacje z najbliższymi,
  • chcą więcej czasu poświęcać na swoje hobby i wyrwać się z pracoholizmu,
  • czują, że doszli do ściany i nie mają pomysłów na zwiększenie dynamiki rozwoju własnego biznesu.

Jeśli jesteś w którejś z tych sytuacji, to poważnie rozważ zatrudnienie interim managera, dbając przy tym o bardzo precyzyjną treść umowy i podział kompetencji. 


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry