Data wpisu: 17.04.2020

Idzie recesja. Dlaczego to dobry moment na założenie własnego biznesu?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że czasy „postpandemiczne” będą bardzo trudne dla gospodarek na całym świecie, w tym w Polsce. Czeka nas solidne hamowanie, a wręcz nieunikniona jest globalna recesja. Mogłoby się zatem wydawać, że zakładanie biznesu w tak niepewnych czasach jest czystą głupotą i skrajnym ryzykanctwem. To nie do końca prawda. W rzeczywistości kryzys zawsze otwiera nowe możliwości przed ludźmi przedsiębiorczymi i jest całkiem niezłym okresem na to, aby wreszcie zrealizować plan uruchomienie własnej firmy. Kilka przemawiających do wyobraźni argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Tańsi pracownicy

Ten argument będzie szczególnie istotny dla tych, którzy wstrzymywali się z rozpoczęciem biznesu obserwując szaleństwo na rynku zatrudnienia. W ostatnich latach poziom wynagrodzeń w polskiej gospodarce rósł błyskawicznie, ale wcale nie to było najgorsze. Głównym problemem dla pracodawców był po prostu brak wykwalifikowanych czy choćby zaangażowanych pracowników.

Rozbuchany system wsparcia socjalnego, choć niewątpliwie pomocny dla wielu rodzin, przyniósł również zjawisko tzw. technicznego bezrobocia. Wykształciła się całkiem spora grupa osób, które za nic w świecie nie poszyłby do pracy, bo wystarczają im świadczenia od państwa. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że kolejne miesiące przyniosą tutaj diametralne zmiany.

Więcej miejsca na rynku

Gospodarka i wolny rynek nie znoszą próżni. Nie jest tak, że skoro z powodu pandemii upadło np. 50 tysięcy firm, to zostanie po nich jakaś wyrwa. Ich miejsca szybko zajmą nowi przedsiębiorcy. Będziemy obserwować falę przejęć, również ze strony kapitału zagranicznego. Otwiera się również furtka dla tych przedsiębiorczych osób, które nie wchodziły w biznes w obawie przed zbyt silną konkurencją. Teraz na rynku jest i jeszcze przez jakiś czas będzie o wiele luźniej.

Szansa przejęcia atrakcyjnych źródeł dostaw

Tym, co najmocniej uderzyło w światową gospodarkę w okresie pandemii, było przerwanie tzw. łańcuchów dostaw. W zglobalizowanym świecie biznesy są od siebie ściśle zależne. Sukces polskiego przedsiębiorcy jest mocno skorelowany z tym, czy uda mu się znaleźć np. dostawcę komponentów w Chinach. Ponieważ odbudowanie siatki takich połączeń zajmie trochę czasu, jest to dobra okazja do tego, aby nawiązać relacje z najatrakcyjniejszymi dostawcami i – pisząc wprost – zająć miejsce firm mających duże kłopoty.

Szybkie zdyskontowanie ożywienia gospodarczego

Na koniec pocieszająca informacja: każdy kryzys kiedyś się kończy. Wiele wskazuje na to, że ten wywołany pandemią będzie szczególnie krótki, o ile oczywiście uda nam się wszystkim jak najszybciej wrócić do pracy. Mało tego: po recesji zawsze przychodzi gwałtowne ożywienie, przede wszystkim konsumpcji. Zakładając dobry biznes dzisiaj, będziesz więc czerpać z tego bardzo porządne korzyści już w lepszych czasach, które prędzej czy później nadejdą.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry