Prowadzenie własnej firmy w teorii daje sporą przewagę nad „etatowcami”, gdy przedsiębiorca planuje wzięcie kredytu hipotecznego na zakup prywatnej nieruchomości. W końcu większość właścicieli biznesów osiąga wyższe dochody niż osoby zatrudnione. I tutaj mała niespodzianka: z perspektywy banku wygląda to nieco inaczej. Banki wcale nie są takie chętne, by udzielać kredytów hipotecznych przedsiębiorcom, ponieważ z założenia uznają ich za bardziej ryzykownych klientów. Jeśli zatem planujesz w niedalekiej przyszłości złożyć wniosek o taki kredyt na cele prywatne, to zastosuj się do rad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Rozdzielność majątkowa ze współmałżonkiem to dobry sposób na ochronę prywatnego majątku przed wierzycielami. Z drugiej jednak strony może Ci to utrudnić uzyskanie kredytu hipotecznego, ponieważ bank nie uwzględni dochodów małżonka z etatu (o ile na nim pracuje). Stała umowa, a tym samym regularny dopływ pieniędzy, to duży atut, dlatego jeśli możesz się wstrzymać z rozdzielnością, poczekaj do momentu uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.
Wiedząc, że niedługo będziesz się starać o kredyt hipoteczny, zaproponuj sprawdzonym klientom zawarcie długoterminowych umów. Dla banku będzie to jasny sygnał, że firma ma zagwarantowaną ciągłość zleceń, a tym samym ryzyko jej upadku jest znacznie mniejsze.
Twoje szanse na kredyt hipoteczny mogą zostać zredukowane do zera, jeśli okaże się, że masz zaległości z tytułu opłat publicznoprawnych – na przykład podatków czy składek na ZUS. Bank z pewnością poprosi Cię o przedstawienie zaświadczeń o niezaleganiu z takimi opłatami, a uzyskasz je tylko wtedy, gdy nie masz choćby najdrobniejszej zaległości.
Optymalizacja podatkowa, zwłaszcza agresywna, nie działa na korzyść przedsiębiorcy starającego się o kredyt hipoteczny. Bank podchodzi do tego zero-jedynkowo. Czyli: jeśli przedsiębiorca płaci duże podatki, to najwyraźniej biznes się kręci. Niskie podatki lub wręcz wykazanie straty to natomiast sygnał alarmowy, że w firmie może się źle dziać. Rozważ więc przyhamowanie z generowaniem kosztów, zwłaszcza takich, które mogą zostać podważone przez urząd skarbowy.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.