Data wpisu: 30.11.2018

Myślisz o założeniu spółki cywilnej? Dowiedz się, dlaczego byłby to duży błąd!

Spółka cywilna to coraz rzadziej spotykana forma prowadzenia biznesu. Nie ma w tym żadnego przypadku. Praktycy biznesu uznają ją za bardzo ryzykowną i mało praktyczną. Mimo to nie brakuje przedsiębiorców, którzy decydują się zawiązać spółkę cywilną – głównie z uwagi na prosty proces jej powoływania. Jeśli i Tobie chodzi po głowie taki pomysł, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Wymieniamy w nim największe wady spółki cywilnej, które prędzej czy później zawsze się ujawniają.

Konieczność stworzenia bardzo precyzyjnej umowy

Spółkę cywilną powołuje się na mocy umowy między wspólnikami. Z założenia ich celem powinno być dążenie do osiągnięcia sukcesu biznesowego, ale praktyka pokazuje, że dwie osoby, często o zupełnie różnych charakterach, mogą to interpretować zgoła inaczej.

Właśnie dlatego umowa o powołaniu spółki cywilnej powinna być aż do przesady szczegółowa. Problem w tym, że nie wszystko da się z góry przewidzieć. Zwłaszcza, jeśli partnerzy wcale tak dobrze się nie znają i nie mieli wcześniej okazji do wspólnego prowadzenia interesu. Wystarczy więc byle drobiazg, by dochodziło do konfliktów i nieporozumień.

Choć Kodeks Cywilny mówi jasno, że każdy ze wspólników ma prawo samodzielnie decydować o sprawach spółki, to w rzeczywistości jest to znacznie bardziej skomplikowane. Doświadczenie pokazuje, że wspólnicy muszą bez przerwy wszystko ze sobą  konsultować, aby nie przekroczyć swoich kompetencji. Teraz wyobraźmy sobie, że jeden ze wspólników jedzie na długie wakacje, nie ma z nim żadnego kontaktu, a drugi partner musi podjąć decyzję kluczową dla losów biznesu. Co zrobić w takiej sytuacji? No właśnie…

Solidarność

To piękna idea, ale niekoniecznie sprawdzająca się w biznesie. Spółka cywilna jest tworem zakładającym, że każdy ze wspólników w równym stopniu odpowiada za np. wierzytelności. I to nie tylko do wartości wniesionego majątku, ale także majątkiem osobistym. Mało tego. Wierzyciel może sobie wybrać, od którego ze wspólników zechce ściągnąć swoją należność (i czy sięgnie po majątek spółki, czy może prywatny.

Jeśli wina za powstanie wierzytelności ewidentnie leży po stronie jednego z partnerów, to taka sytuacja na pewno wywoła ostry konflikt i sparaliżuje funkcjonowanie spółki.

Rozwiązanie spółki cywilnej wcale nie jest takie proste

Powszechnie uważa się, że spółka cywilna jest dobrym wyborem, ponieważ można ją w każdej chwili rozwiązać. Tak niestety nie jest. Rozwiązanie spółki następuje wyłącznie na mocy wyroku sądowego, na wniosek jednego ze wspólników (lub obojga). Oczywiście sposobem na szybkie rozwiązanie umowy jest po prostu ogłoszenie upadłości (ale tego nikomu nie życzymy).

Podsumowując: spółka cywilna to ryzykowny sposób na prowadzenie biznesu z partnerem. Można ją rekomendować wyłącznie osobom, które mają do siebie 100% zaufanie. Jeśli się na to zdecydujesz, to zalecamy jeszcze sporządzenie rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem, co będzie stanowić zabezpieczenie prywatnego majątku przed ewentualnymi konsekwencjami niewypłacalności spółki.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry