Jednym z kryteriów wyboru depozytu bankowego – lokaty czy konta oszczędnościowego – powinna być częstotliwości kapitalizacji odsetek. Instytucje finansowe stosują różne metody ich naliczania, spośród których szczególnie popularne są dwie: codziennie lub na koniec okresu. Która opcja jest korzystniejsza dla oszczędzających? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.
Codzienne naliczanie odsetek
Codzienne naliczanie odsetek polega na tym, że odsetki są dodawane do kapitału każdego dnia, najczęściej po zamknięciu rynków finansowych. Ta metoda kapitalizacji odsetek może przynieść lepszą stopę zwrotu, szczególnie w dłuższej perspektywie.
Wynika to z „magii” procentu składanego. Polega to na tym, że codzienne naliczanie odsetek pozwala na ich częstsze kapitalizowanie, co zwiększa efektywne oprocentowanie depozytu. Każdego dnia naliczone odsetki są dodawane do kapitału, a następnego dnia odsetki są naliczane już od powiększonej kwoty.
W przypadku kont oszczędnościowych czy lokat, codzienne naliczanie odsetek prowadzi do wyższych zysków w porównaniu z odsetkami naliczanymi rzadziej, np. miesięcznie czy na koniec okresu.
Naliczanie odsetek na koniec okresu
Naliczanie odsetek na koniec okresu oznacza, że odsetki są obliczane i dodawane do kapitału dopiero po zakończeniu ustalonego okresu, np. miesięcznego, kwartalnego czy rocznego.
Zaletą tego rozwiązania jest przejrzystość dla oszczędzającego, który w zasadzie może samodzielnie ustalić stopę zwrotu z depozytu jeszcze przed jego założeniem. Taka przewidywalność pozwala na łatwiejsze wybranie korzystniejszego depozytu.
Faktem jest natomiast, że codzienne naliczanie odsetek jest zazwyczaj korzystniejsze, ponieważ umożliwia maksymalizację zysków dzięki efektowi procentu składanego. W miarę możliwości warto więc wybierać depozyty wykorzystujące ten mechanizm kapitalizacji.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.