Data wpisu: 23.05.2024

Czy zobowiązania przedsiębiorcy wobec ZUS ulegają przedawnieniu?

Składki ZUS stanowią jedno z największych obciążeń fiskalnych dla przedsiębiorców. Nie dziwi zatem, że w Polsce jest mnóstwo firm będących dłużnikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Cześć z nich liczy na to, że zadłużenie w ZUS ulegnie przedawnieniu. Czy tak rzeczywiście może się stać? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Instytucja przedawnienia

Odpowiadając na tytułowe pytanie: tak, w Polsce zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy mogą ulec przedawnieniu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, generalny termin przedawnienia zobowiązań wobec ZUS wynosi 5 lat. Oznacza to, że po upływie tego czasu - liczonym od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności składek - ZUS traci możliwość dochodzenia swoich należności.

Ryzykowna gra

Warto natomiast zdać sobie sprawę z tego, że ZUS robi wszystko, aby tylko nie dopuścić do przedawnienia się zobowiązań przedsiębiorcy – i ma ku temu konkretne narzędzia.

Bieg przedawnienia może zostać zarówno zawieszony, jak i przerwany:

  • Do zawieszenia biegu przedawnienia dochodzi wtedy, gdy np. zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne, nastąpiło złożenie wniosku o rozłożenie należności na raty czy też przedsiębiorca złożył reklamację lub odwołał się od decyzji ZUS.
     
  • Do przerwania biegu przedawnienia dojdzie w momencie, gdy np. ZUS uzyska tytuł wykonawczy lub dłużnik dokona jakiejkolwiek czynności, z której jednoznacznie wynika, że uznaje swoje zadłużenia (np. częściowo spłaci zobowiązania).
     

Jak widać nie jest wcale takie pewne, że przedsiębiorcy zadłużonemu w ZUS uda się „cicho” przeczekać 5 lat i mieć święty spokój. Jeśli jednak rzeczywiście dopisze mu szczęście, to po upływie terminu przedawnienia ZUS straci wszelkie prawo do podejmowania czynności egzekucyjnych w celu odzyskania zaległych składek.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry