Wzięcie udziału w przetargu na świadczenie jakiejś usługi czy dostarczenie produktu to dla wielu przedsiębiorców droga przez mękę. Mnóstwo firm w ogóle nie przystępuje do takiego postępowania, z góry zakładając, że specyfikacja przetargowa honoruje jakiś konkretny podmiot i nie warto marnować środków na przygotowanie oferty. Pewnym rozwiązaniem jest tutaj rejection fee, czyli coraz częściej stosowana zachęta dla przedsiębiorców rozważających przystąpienie do przetargu. Co to takiego? Zajrzyj do naszego artykułu.
Rejection fee, czyli nie odejdziesz z pustymi rękami
Rejection fee to nic innego jak wynagrodzenie wypłacane oferentowi, którego propozycja cenowa została odrzucona. Jest to znakomity sposób na zachęcenie większej liczby firm do wzięcia udziału w przetargu, bez ryzyka utraty środków zaangażowanych w przygotowanie oferty.
Sumienne opracowanie propozycji przetargowej wymaga nie tylko poświęcenia sporej ilości czasu, ale też wydania konkretnych środków, które mogą iść nawet w tysiące złotych. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy, którzy już wielokrotnie doświadczyli odrzucenia podczas przetargu, w końcu rezygnują ze starań o zamówienia przyznawane w takim trybie.
Coraz więcej organizatorów prywatnych przetargów decyduje się więc na zadeklarowania wypłaty rejection fee, aby zachęcić kolejne podmioty do startu w procedurze i tym samym zyskać większy wybór potencjalnych wykonawców czy dostawców produktów.
Ile wynosi rejection fee?
Standardowo rejection fee odpowiada około 5-15 procentom wartości przedmiotu zamówienia, choć to także zależy od skali projektu i specyfiki przetargu. W przypadku wielomilionowych zamówień wynagrodzenie dla oferentów jest oczywiście odpowiednio niższe.
Wciąż rzadkość
Wypłacanie rejection fee jest novum na polskim rynku zamówień prywatnych i publicznych, jednak zauważamy, że przybywa zleceniodawców decydujących się na takie rozwiązanie. Szczególnie dotyczy to przetargów organizowanych w takich branżach jak: finanse, IT czy marketing.
Rejection fee najczęściej towarzyszy przetargom prywatnym, gdzie obowiązuje większa swoboda w zakresie wyboru oferenta i ustalania zasad organizacji postępowania przetargowego.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.