Data wpisu: 24.04.2018

Jak osiągać dochód pasywny prowadząc biznes (i nie ryzykować bankructwa)?

Mieć stały dochód, na który nie trzeba wcale pracować. Brzmi rewelacyjnie, ale czy jest możliwe? Jak najbardziej. Zbudowanie źródła dochodu pasywnego oczywiście wymaga inwestycji i dużych nakładów pracy, jednak zdecydowanie warto się do tego przyłożyć. W praktyce każdy przedsiębiorca powinien znaleźć dla siebie sposób na osiąganie dochodu pasywnego, ponieważ to zabezpiecza go na wypadek trudności w biznesie i pozwala mu rozsądnie spożytkować nadwyżki z firmy. Jak się za to zabrać? Przeczytaj.

Dywersyfikuj

Podstawowa zasada brzmi: źródło dochodu pasywnego nie może być w żaden sposób związane z Twoją aktualną działalnością. Chodzi tutaj bowiem o dywersyfikowanie ryzyka. Gdy w Twojej branży zacznie się źle dziać i będziesz musiał zwinąć żagle, to zawsze zostanie Ci inny sposób na to, by nie umrzeć z głodu.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Gdy wpiszesz sobie w wyszukiwarkę hasło „dochód pasywny”, wyskoczy Ci mnóstwo absurdalnych propozycji. Naciągacze, „coachowie” i inne cwaniaczki non-stop namawiają naiwne osoby na to, by zainwestowały swoje pieniądze w rzekomo gwarantowany pomysł na osiąganie pokaźnych dochodów. Wystarczy „klikać w Internecie” czy „poświęcić godzinę dziennie na ten jeden prosty trik”. Nie wierz w takie bzdury.

Źródło dochodu pasywnego przede wszystkim powinno być bezpieczne. Oczywiście nigdy nie uzyskasz 100% gwarancji, że Twój pomysł będzie działać do końca świata i jeden dzień dłużej. Są jednak takie dziedziny, które z dużym prawdopodobieństwem będą pozwalały uzyskać solidny zarobek jeszcze przez wiele lat.

Przykładem są chociażby nieruchomości. Dochód pasywny może być czynszem z wynajmu mieszkania czy lokalu użytkowego. To proste, ale wciąż bardzo skuteczne rozwiązanie, które spokojnie możemy Ci polecić.

Wiele zależy od wysokości kapitału

Im więcej możesz zainwestować, tym potencjalnie wyższe będą Twoje dochody pasywne. Mając np. 10 milionów złotych możesz je po prostu umieścić na kilkunastu lokatach bankowych i spać w miarę spokojnie. Jeśli jednak dysponujesz tylko 10 tysiącami złotych, to musisz mocniej pogłówkować.

Ciekawym rozwiązaniem jest oczywiście odkładanie środków na indywidualnym koncie emerytalnym czy innych produktach, które mają Cię wspomóc w momencie zaprzestania aktywności zawodowej. Możesz przeznaczać na to bieżące nadwyżki, nie odczuwając tego zbytnio, a jednocześnie mając świadomość, że w rozsądny sposób zabezpieczasz swoją przyszłość.

Nie żyj z dnia na dzień

Wiemy, że w przypadku właściciela dochodowego biznesu istnieje duża pokusa przejadania owoców. Jednak jedną z kluczowych cech przedsiębiorcy jest umiejętność przewidywania przyszłości, a przynajmniej analizy konsekwencji różnych wydarzeń. Nie będziesz pracować wiecznie. Być może nie masz nawet na to ochoty.

Tworząc swoje źródło dochodu pasywnego możesz mieć uzasadnioną nadzieję, że sukces w biznesie zapewni Ci godne życie nie tylko dziś, ale też za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry