Data wpisu: 23.09.2024

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku firmowego?

Takie sytuacje zdarzają się rzadko, natomiast nie są czysto teoretyczne. Bank jak najbardziej może wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku firmowego, powołując się zarówno na wewnętrzny regulamin, jak i zapisy prawa bankowego. Te najczęstsze powody krótko omawiamy w naszym poradniku.

Niedostarczenie wymaganych dokumentów

Jeśli klient nie dostarczy informacji i dokumentów wymaganych przez bank w ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 1 marca 2018 roku, to bank może zgodnie z prawem wypowiedzieć mu umowę lub odmówić założenia rachunku.

Niejasne pochodzenie środków

W ostatnich latach jest to najczęstszy powód wypowiadania rachunków, nie tylko firmowych. W świetle restrykcyjnych przepisów, m.in. o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, banki nie chcą mieć klientów przeprowadzających podejrzane operacje finansowe, chociażby wykonujących transakcje na giełdach kryptowalut. Bank widząc takie ruchy, może ostrzec klienta, a gdy to nie poskutkuje, wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku.

Podejrzenie działań przestępczych

Uzasadnione podejrzenie, że rachunek jest wykorzystywany do działań przestępczych lub związanych z nimi, może być podstawą do wypowiedzenia umowy. Takie podejrzenie pojawi się np. wtedy, gdy nagle na rachunek klienta zaczęły wpływać bardzo duże kwoty, których pochodzenia klient nie chce ujawnić.

Brak obrotów na rachunku

Jest to dość rzadki przypadek, natomiast rzeczywiście niektóre banki mogą wypowiadać umowy biernym klientom. Jeśli np. na rachunku nie ma żadnych operacji przez długi czas, zwykle powyżej 6 miesięcy, to takie konto może zostać wyznaczone do wygaszenia.

Nieuregulowanie opłat

Podstawą do wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku firmowego są zaległości klienta w stosunku do banku, które wynikają np. z nieuregulowania opłat za prowadzenie konta czy niespłacenia limitu w koncie.

Umieszczenie na Liście ostrzeżeń publicznych KNF

Podmioty umieszczone na powyższej liście nie są mile widzianymi klientami banków i mają spore trudności z założeniem rachunku firmowego. Bank może również odmówić dalszego prowadzenia konta klientowi, który trafił na listę KNF.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry