Data wpisu: 01.08.2024

Przypominamy: limit płatności gotówką w 2024 roku

Transakcje gotówkowe wcale nie odchodzą do lamusa. To wciąż preferowana forma rozliczeń, szczególnie wśród drobnych przedsiębiorców, np. właścicieli małych sklepów. Trzeba natomiast pamiętać, że Ministerstwo Finansów od lat zwalcza, a przynajmniej znacząco ogranicza transakcje gotówkowe, które sprzyjają szarej strefie. W tym celu w Polsce wprowadzono limit takich płatności dla przedsiębiorców, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Tyle można zapłacić gotówką  (i taką kwotę przyjąć)

Transakcje gotówkowe między przedsiębiorcami są ograniczone do określonego limitu. Wartość jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, nie może przekraczać równowartości 15 000 zł.

Jeśli transakcja jest dokonywana w walucie obcej, to kwotę tę przelicza się na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transakcji.

Zasady dotyczące limitu

Limit ten dotyczy transakcji między przedsiębiorcami, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca dokonuje transakcji o wartości przekraczającej 15 000 zł, cała płatność musi być przeprowadzona za pośrednictwem rachunku płatniczego, takiego jak rachunek bankowy lub rachunek członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Jeśli przedsiębiorca zrealizuje płatność w gotówce ponad limit, to kwota przekroczenia nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, co stanowi problem dla drugiej strony transakcji.

Właśnie dlatego przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na limit płatności gotówkowej, aby uniknąć problemów z rozliczaniem kosztów podatkowych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry