Data wpisu: 06.07.2021

Transakcje forward i spot – czym się różnią?

Każdy przedsiębiorca, który ma kontakty z zagranicznymi kontrahentami, powinien zapoznać się z pojęciami transakcji forward oraz spot. Są to bardzo skuteczne narzędzia zabezpieczające przed ryzykiem kursowym, które stanowi spore zagrożenie w przypadku rozliczania się w obcej walucie. Dowiedz się, jakie są różnice między transakcjami forward oraz spot.

Czym są transakcje forward?

Jest to rodzaj transakcji walutowej, w ramach której przedsiębiorca zlecający przelew umawia się z pośrednikiem na konkretny kurs wymiany pary walut, na przykład PLN/EUR w określonej perspektywie czasowej. Najlepiej będzie wyjaśnić to na przykładzie.

Załóżmy, że Twoja firma kupuje materiały budowlane od niemieckiego kontrahenta. Otrzymałeś właśnie fakturę na kwotę 50 000 euro z terminem płatności 30 dni. Nie wiesz, jaki będzie kurs unijnej waluty za 4 tygodnie, dlatego jeśli nie chcesz opłacić faktury od ręki, to ponosisz ryzyko finansowe.

Możesz tego uniknąć korzystając z transakcji forward. Tutaj umawiasz się z pośrednikiem (bankiem lub prywatną firmą z sektora finansowego), że w dniu zlecenia przelewu kurs dla pary PLN/EUR wyniesie np. 4,40 zł.

Oczywiście pośrednik weźmie wynagrodzenie za zrealizowanie transakcji i zagwarantowanie Ci konkretnego kursu dla pary walutowej, jednak sumarycznie to rozwiązanie i tak może być opłacalne.

Czym są transakcje spot?

Transakcje spot są bardzo podobne do forward, z tą różnicą, że pośrednik gwarantuje utrzymanie kursu dla pary walutowej przez znacznie krótszy czas (dzięki czemu usługa jest też tańsza). Taka transakcja musi zostać rozliczona w ciągu 48 godzin roboczych.

Sprawdzi się to w sytuacji, gdy np. musisz zlecić przelew za fakturę wystawioną przez zagranicznego kontrahenta w piątek, co oczywiście oznacza, że nie możesz przewidzieć kursu międzybankowego w poniedziałek. Tutaj znów zabezpieczasz się przed ryzykiem kursowym, co jest ważne nawet w przypadku tak krótkiego odstępu czasowego – w dzisiejszych realiach polityczno-gospodarczych załamanie kursu złotówki może nastąpić praktycznie z dnia na dzień.

Na koniec wymieńmy jeszcze najważniejsze zalety korzystania z transakcji forward i spot w zlecaniu przelewów międzynarodowych:

  • eliminujesz ryzyko wahań kursowych,
  • możesz z góry przewidzieć koszt transakcji,
  • łatwiejsze planowanie budżetu firmy i kolejnych zamówień.

Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry