Z usług firm przewozowych i kurierskich najczęściej korzysta się w dwóch przypadkach: gdy samodzielne dostarczenie paczki generowałoby zbyt wysokie koszty lub byłoby niemożliwe z uwagi na odległość i gabaryty przedmiotu. Nie jest jednak tak, że dostawca przyjmie zlecenie przewozu dowolnej rzeczy. W każdej firmie kurierskiej obowiązuje regulamin, w którym znajduje się wykaz zakazanych przedmiotów. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, warto wiedzieć, czego na pewno nie dostarczy firma przewozowa.
Żaden rozsądny kurier nie podejmie się przewozu materiałów wybuchowych, broni, amunicji czy chemikaliów, nawet jeśli nadawca zaklina się na wszystkie świętości, że nie ma z ich strony najmniejszego zagrożenia. Chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo samego kuriera, ale także ewentualne konsekwencje prawne, jakie spadłyby na przewoźnika w momencie stwierdzenia obecności takich przedmiotów w przedziale bagażowym samochodu (np. podczas rutynowej kontroli drogowej).
Przewoźnik może również odmówić przyjęcia paczki, która zawiera przedmiot w jakikolwiek sposób zagrażający pozostałym towarom. Mamy tutaj na myśli chociażby rzeczy o bardzo ostrych krawędziach.
Oczywiście kwestia legalności danego przedmiotu może być różnie interpretowana w poszczególnych krajach. Jednak przewoźnik ma prawo odmówić przyjęcia rzeczy, która rodzi jakiekolwiek ryzyko nałożenia na niego odpowiedzialności karnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o:
Co ciekawe, przewoźnik może zażądać od nadawcy okazania dowodu pochodzenia przedmiotów, co do których legalności istnieją uzasadnione obawy. Przykładem są chociażby dzieła sztuki, antyki czy kosztowności – nadawca powinien posiadać jakiś dokument potwierdzający ich legalne nabycie lub akt własności.
Takie przesyłki nie są odrzucane „z automatu”, jednak aby mieć pewność, że przewoźnik nie widzi problemu w dostarczeniu paczki wypełnionej np. plikami banknotów, lepiej go o tym wcześniej poinformować. Zatajenie tego wiąże się z konkretnym ryzykiem dla nadawcy.
Gdyby przesyłka zaginęła lub została skradziona, dochodzenie reklamacji będzie albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe, jeśli przewoźnik w swoim regulaminie wyraźnie informował o wykluczeniu dostaw pieniędzy i innych środków płatniczych (np. kart bankomatowych).
Przewóz niektórych rodzajów żywności wiąże się z koniecznością spełnienia określonych przepisów międzynarodowych, w tym posiadania specjalnego samochodu typu chłodnia. Z tego powodu większość przewoźników odmawia przyjmowania paczek z np. pętami kiełbasy czy popularnymi wekami.
Transport zwierząt na trasach międzynarodowych jest oczywiście możliwy, ale powinien się odbywać za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy. Niedopuszczalne jest np. zapakowanie klatki z chomikiem i zlecenie jej przewozu kurierowi – to przykład skrajnej nieodpowiedzialności i barbarzyństwa w stosunku do zwierząt.
Mamy tutaj na myśli zarówno szczątki ludzkie, jak i zwierzęce. Firma przewozowa może odmówić przyjęcia paczki, w której znajduje się np. urna z prochami. Wykluczone jest też transportowanie zwierzęcych trucheł. Tutaj w grę wchodzą bowiem bardzo restrykcyjne przepisy fitosanitarne.
Jeśli masz wątpliwości, czy Twój przedmiot nadaje się do przewozu, zwłaszcza na trasie międzynarodowej, najlepiej po prostu skontaktuj się z nami. Nie ma sensu ryzykować, że paczka zostanie odrzucona na etapie przyjmowania jej przez kuriera.
Życie lubi zaskakiwać i czasami zmusza nas do sięgania po dość niekonwencjonalne czy wcześniej zupełnie nieznane rozwiązania. Dobrym przykładem są tutaj przewozy paczek na trasach międzynarodowych. Z takiej usługi korzystają nie tylko firmy, ale też osoby prywatne, dla których bywa to ostatnia deska ratunku w kryzysowym położeniu. Wymieniamy 3 bardzo życiowych sytuacje, gdy usługa przewozu paczek może – i to dosłownie – uratować skórę.
Z takiej możliwości korzysta coraz więcej osób. Powód? Niższe ceny, nawet w oficjalnych sklepach producentów. Szczególnie opłacalne jest robienie zakupów online w sklepach brytyjskich, szwajcarskich, holenderskich i niemieckich. Może się jednak okazać, że sklep nie oferuje wysyłki do Polski. Co zrobić w takiej sytuacji, by świetna okazja nie przeleciała koło nosa? Odpowiedzią są właśnie przewozy paczek na trasach międzynarodowych.
Po dokonaniu zakupu wystarczy zlecić wyspecjalizowanej firmie odebranie zamówionego przedmiotu ze sklepu i jego dowiezienie pod wskazany adres. Jest to bardzo wygodne, a nierzadko także opłacalne.
Latanie jest oczywiście bardzo komfortowe i szybkie, ale wiąże się też z konkretnymi ograniczeniami. Mamy tutaj na myśli bardzo długą listę zakazanych przedmiotów, które nie mogą być przewożone ani w bagażu podręcznym, ani w głównym. Do tego dochodzą jeszcze rzeczy, które z uwagi na nietypowy rozmiar wymagałyby olbrzymiej dopłaty dla linii lotniczej.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Polak mieszkający na stałe w Irlandii, wraca na święta do Polski. W prezencie od rodziców otrzymał 65-calowy telewizor. To kawał sprzętu – pojawia się więc problem: jak przewieźć go na Zieloną Wyspę? Tutaj z pomocą znów przyjdzie firma oferująca dostarczanie paczek na trasach międzynarodowych. Skorzystanie z jej usługi będzie nie tylko znacznie tańsze, niż w przypadku transportu lotniczego, ale także o wiele mniej ryzykowne.
Chyba nie ma osoby, która choć raz nie zadałaby sobie pytania: a co, jeśli pracownicy poczty i firm kurierskich zaglądają do paczek i kopert, które przekazują im klienci? Takie ryzyko niestety zawsze istnieje. Jest to spory problem w przypadku potrzeby dostarczenia jakiejś poufnej czy wyjątkowo cennej korespondencji. Przykładowo: portfela sprzętowego z kryptowalutami, testamentu, umów zawierających tajemnice handlowe etc.
Takie przesyłki nie powinny trafiać do pocztowych sortowni czy w ręce anonimowym kurierów. Znacznie bezpieczniej będzie zlecić ich przewóz specjalistycznej firmie, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo paczki i jej zawartości. Przesyłka od momentu jej odebrania aż do dostarczenia znajduje się w rękach jednego kuriera. Dostawa odbywa się w systemie door-2-door, a więc po drodze nie ma żadnych pośredników. Tym samym poufne informacje są doskonale chronione.
To tylko przykładowe sytuacje, w których bardzo przydaje się usługa przewozu paczek, zwłaszcza na trasach międzynarodowych. Można z niej oczywiście skorzystać także na terenie kraju, co często jest znacznie bardziej opłacalne w porównaniu do np. wypożyczenia samochodu dostawczego.
Przewóz paczek na trasach międzynarodowych to coraz popularniejsza usługa, z której chętnie korzystają m.in. emigranci zarobkowi czy firmy mające kontrahentów za granicą. Jeśli chcesz zlecić transport jakiegoś pakunku np. z Irlandii do rodziny w Polsce, a nigdy wcześniej tego nie robiłeś, ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości. Podpowiadamy w nim, jak przebiega cała procedura z perspektywy zlecającego.
Nie powinno być z tym większego problemu, ponieważ na rynku działa wiele firm oferujących międzynarodowy przewóz paczek. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na kilka szczegółów, zanim zdecydujesz się powierzyć swoją przesyłkę kurierowi.
Upewnij się, że firma jest wpisana do rejestru przedsiębiorców. Zajrzyj na stronę internetową i sprawdź cennik usług. Podczas pierwszego kontaktu dopytaj, czy firma dysponuje odpowiednim samochodem do przewozu Twojej paczki (jest to ważne w sytuacji, gdy zamierzasz wysłać coś nietypowego, np. motocykl). Przeczytaj też regulamin usługi, by nie dać się zaskoczyć jakimiś niekorzystnymi dla Ciebie zapisami.
Po wybraniu firmy przewozowej musisz wypisać zlecenie, które następnie przyklejasz na paczkę. Pamiętaj, aby podać jak najwięcej szczegółów identyfikujących zarówno Ciebie, jak i odbiorcę przesyłki. Na zleceniu powinien się znaleźć Twój numer telefonu (jeśli mieszkasz w Irlandii, musi to być numer lokalny) oraz numer adresata. Jeśli przesyłka ma dotrzeć do trudno dostępnego miejsca (np. adres nie figuruje w żadnym systemie nawigacji), pomocne będzie nakreślenie przewoźnikowi trasy dojazdu.
Bardzo ważne jest też to, aby możliwie precyzyjnie określić wielkość i wagę paczki. Nie ma sensu naginać faktów w celu np. obniżenia ceny usługi, ponieważ i tak zostanie to sprawdzone. Po co więc robić sobie nieprzyjemności? Ponadto przewoźnik zawsze dobiera samochód pod kątem zlecenia – lepiej zatem uniknąć sytuacji, w której paczka nie zmieści się do luku bagażowego, co znacznie opóźni wysyłkę.
Jeszcze przed zleceniem przesyłki sprawdź, czy wybrana firma przewozowa nie ma jakichś szczególnych wymagań odnośnie rodzaju przekazanego przedmiotu. Zdarza się, że przewoźnicy odmawiają transportowania elementów ze szkła lub też nie biorą za nie pełnej odpowiedzialności. Jeśli więc zlecisz przewóz np. komody ze szklanymi drzwiczkami, a po drodze szyba pęknie, mogą być problemy z uznaniem reklamacji. Zwróć na to baczną uwagę, a wszelkie wątpliwości omów z przewoźnikiem jeszcze przed podpisaniem zlecenia.
Przedmioty dopuszczone do przewozu oczywiście muszą być odpowiednio zabezpieczone. Karton i folia bąbelkowa to podstawa. Jeśli jednak dany przedmiot jest szczególnie cenny, zapytaj przewoźnika o rady dotyczące jeszcze skuteczniejszego zabezpieczenia paczki. Niedbałość z Twojej strony zawsze jest podstawą do odrzucenia roszczenia z tytułu reklamacji.
Dzięki temu będziesz zawsze wiedzieć, gdzie przesyłka aktualnie się znajduje. Kurier może też do Ciebie zadzwonić i poprosić o pomoc, gdyby miał trudności ze znalezieniem wpisanego adresu dostawy. Pamiętaj również, aby poinformować adresata o planowanym terminie doręczenia paczki – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dostawa odbywa się w systemie door-2-door.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.