Data wpisu: 26.06.2024

Wypalenie zawodowe: czym jest i jakie daje objawy?

Wypalenie zawodowe to problem, który przez wiele lat był zupełnie bagatelizowany czy wręcz wyszydzany. Wszystko zmieniło się w 2019 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, obowiązującej od 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu wypalenie może być podstawą do uzyskania zwolnienia i zasiłku chorobowego. Czym właściwie jest wypalenie zawodowe? Jakie daje objawy? Jak sobie z nim radzić?

Definicja wypalenia zawodowego

Zgodnie z klasyfikacją WHO, wypalenie zawodowe to syndrom wynikający z przewlekłego, długotrwałego stresu w miejscu pracy, który ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Objawy wypalenia zawodowego

Pierwszym objawem, który powinien spowodować zapalenie się lampki ostrzegawczej, jest uczucie chronicznego zmęczenia i wyczerpania, które nie ustępuje nawet po odpoczynku, wolnym weekendzie, wakacjach etc. Odbija się to na poziomie motywacji do pracy i pogarsza osiągane wyniki.

Kolejnym poziomem wypalenia zawodowego jest obojętność w stosunku do wykonywanej pracy. Pracownik dotknięty tym syndromem w ogóle nie przejmuje się tym, jak jego praca jest oceniana, przychodzi do niej wyłącznie z pobudek ekonomicznych.

Objawem wypalenia zawodowego jest również poczucie bezsensu i braku jakichkolwiek efektów z wykonywanej pracy, co prowadzi do frustracji. Pracownik czuje się niepotrzebny, bezwartościowy, nieproduktywny, a to ma negatywny wpływ na jego zaangażowanie.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe jest zaburzeniem psychicznym, które może wymagać pracy ze specjalistą. W przypadku zauważenia u siebie pierwszych sygnałów ostrzegawczych, warto podjąć działania zapobiegawcze, czyli m.in.:

  • Zadbać o balans między pracą a życiem prywatnym;
  • Unikać nadgodzin i pracy ponad siły;
  • Zadbać o aktywność fizyczną;
  • Stosować techniki relaksacyjne;
  • Znaleźć alternatywę dla pracy, jakąś życiową pasję;
  • Dbać o dobre relacje z bliskimi;
  • Dzielić się z przełożonymi czy pracodawcą swoimi krytycznymi uwagami na temat np. organizacji pracy.

W zaawansowanym stadium wypalenia, gdy pracownik nie jest już praktycznie w stanie pracować, konieczna jest natomiast konsultacja z psychologiem lub terapeutą.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry