Osprzęt elektroinstalacyjny pełni bardzo istotną funkcję w całej instalacji elektrycznej. Umożliwia użytkownikom swobodne korzystanie z energii czy sterowanie oświetleniem. Do tej kategorii zaliczymy więc między innymi łączniki, gniazda, ściemniacze, gniazda antenowe i teleinformatyczne czy ramki natynkowe. Za zakup tych elementów najczęściej odpowiadają inwestorzy, którzy chcą je dobrać według własnych preferencji estetycznych. Można tutaj jednak popełnić kilka błędów, które będą później rzutować chociażby na komfort korzystania z instalacji elektrycznej w budynku. Czym więc należy się kierować przy wyborze osprzętu elektroinstalacyjnego?
Projekt instalacji
To on jest tutaj punktem wyjścia, ponieważ wskazuje rozmieszczenie, liczbę oraz funkcję elementów zaliczanych do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego. Z projektu dowiemy się m.in., ile gniazdek przypada na każde pomieszczenie, jakie rodzaje łączników zostały przewidziane, gdzie należy umieścić gniazda bryzgoszczelne, a gdzie natynkowe. Nie warto bagatelizować projektu, co niestety często się zdarza inwestorom.
Wskazówki elektryka
Doświadczony elektryk, który wykonał już setki instalacji w budynkach jednorodzinnych, doskonale wie, jakie rozwiązania się sprawdzają, a z jakich można śmiało zrezygnować. Dobrze więc będzie poprosić go o wskazówki. Elektryk może np. przekonać inwestorów, że ściemniacz nie będzie dobrą opcją dla nich i lepiej zastosować klasyczny łącznik, np. podwójny czy nawet potrójny, aby uzyskać lepszy efekt w sterowaniu oświetleniem.
Dodatkowo elektryk podpowie klientom, ile i jakich łączników powinni kupić, aby później nie doszło do sytuacji, w której zamiast np. łącznika schodowego zastosowano łącznik krzyżowy.
Jakość osprzętu
Tutaj nie ma o czym dyskutować. Wybierając osprzęt elektroinstalacyjny nie oszczędzamy na jakości. Na rynku jest wielu renomowanych producentów, którym śmiało można zaufać, jak np. Kontakt-Simon, Legrand, Schneider Electric czy Karlik. Nie ma najmniejszego sensu kupować produktów niewiadomego pochodzenia, marki marketowej, bo to się w krótkim czasie zemści. Wymiana osprzętu elektroinstalacyjnego nie jest co prawda trudna, ale i tak zwykle trzeba ją komuś zlecić i za to zapłacić. Lepiej więc od razu postawić na produkty wysokiej klasy, dopasowane do pomieszczenia pod względem designu i kolorystyki.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.