Data wpisu: 24.04.2019

Jak rozmieścić gniazdka w nowym domu jednorodzinnym?

Budowa domu jednorodzinnego to duże wyzwanie finansowe i logistyczne. Niedoświadczeni inwestorzy nagle muszą zacząć choćby pobieżnie orientować się w różnych zagadnieniach związanych z szeroko pojętym budownictwem (w tym zebrać informacje o instalacjach elektrycznych), aby móc podejmować decyzje rzutujące na ich późniejszy komfort życia. Z doświadczenia wiemy, jak wiele problemów naszym Klientom potrafi sprawić tak – wydawałoby się – prozaiczna kwestia, jak rozmieszczenie gniazdek w nowym domu jednorodzinnym. Inwestorzy z jednej strony nie chcą narażać się na nadmierne koszty (opłata za każdy tzw. punkt puszkowy), a z drugiej muszą zadbać o to, aby ich przestrzeń życiowa była maksymalnie funkcjonalna. Kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią podjęcie tej decyzji, znajdziesz w naszym poradniku.

Posiłkowanie się normą

Na początek zawsze warto zajrzeć do normy SEP N-SEP-002, której tytuł tłumaczy wszystko: „Wymagana minimalna liczba gniazd wtyczkowych i wypustów oświetleniowych w mieszkaniu (budynku jednorodzinnym).” Oczywiście mało kto się dziś tym dokumentem przejmuje, jednak w sytuacji, gdy inwestorzy kompletnie nie mogą dojść do porozumienia, dobrze będzie do niego zajrzeć.

Co wynika ze wspomnianej normy? Kilka przydatnych przykładów wymieniamy poniżej:

  • Przy powierzchni pomieszczenia do 8m2, wymaga się minimum 2 gniazd wtyczkowych;
  • Jeśli pomieszczenie ma powyżej 20 metrów kwadratowych, minimalna liczba gniazd powinna wynosić już 5;
  • Specyficznym pomieszczeniem jest kuchnia, w której wymaga się co najmniej 3 gniazdek w tzw. niszy kuchennej oraz 5 gniazdek w samej kuchni;
  • Norma wymusza, aby na tarasie wypoczynkowym umieścić co najmniej jedno gniazdko oraz punkt oświetleniowy;

Takich „smaczków” w normie SEP N-SEP-002 jest znacznie więcej, dlatego zachęcamy do jej lektury przed rozpoczęciem rodzinnej dyskusji na temat rozmieszczenia gniazdek w nowym domu jednorodzinnym.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Zawsze podkreślamy, że elektryk może służyć poradą, natomiast to nie on będzie mieszkał w wykańczanym domu. Inwestorzy muszą sami, bardzo dokładnie przemyśleć kwestię tego, ile gniazdek elektrycznych w poszczególnych pomieszczeniach potrzebują, a także w jakich miejscach powinny się one znaleźć.

Bardzo dobrym pomysłem będzie wybranie się na budowę np. w sobotę czy w niedzielę i spokojne zastanowienie się nad rozmieszczeniem gniazdek. Warto wyobrazić sobie układ mebli, zabudowy kuchennej, ściany telewizyjnej oraz elementów dekoracyjnych.

Rada

Na tym etapie dobrze też będzie ustalić, gdzie w przyszłości stanie choinka. Wbrew pozorom to naprawdę ważne zagadnienie!

Nie ma sensu się też spieszyć i zaznaczać punktów puszkowych „na odczepnego”. Często później okazuje się, że gniazdko w jednym miejscu jest w ogóle nieużywane, natomiast bardzo brakuje go w innym.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry