Data wpisu: 18.06.2019

Kiedy konieczny jest remont instalacji elektrycznej w budynku? Najczęstsze sytuacje

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak istotną rolę w budynku odgrywa instalacja elektryczna. Zależy od niej nie tylko sprawność urządzeń, ale także bezpieczeństwo domowników czy pracowników. Stąd też niejeden właściciel lub zarządca nieruchomości prędzej czy później stanie przed koniecznością zlecenia remontu instalacji. W jakich sytuacjach jest to wręcz niezbędne? Te najczęstsze wymieniamy w naszym poradniku.

Wiekowa instalacja

Z badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w aż 20% budynków wybudowanych po 1989 roku instalacja elektryczna wymaga wymiany lub przynajmniej zaawansowanego remontu. To najlepiej pokazuje, jak wielu Polaków na co dzień korzysta z potencjalnie niesprawnej czy wręcz niebezpiecznej instalacji. Przyjmuje się, że współczesne instalacje elektryczne, budowane w oparciu o przewody miedziane, powinny bez problemów wytrzymać około 20-25 lat pracy. Jeśli więc w Twoim budynku mieszkalnym czy firmowym jest bardzo stara instalacja elektryczna, to nie zwlekaj z przeprowadzeniem remontu.

Powtarzające się awarie

Nie muszą one świadczyć o zużyciu się całej instalacji elektrycznej, ale na przykład o jej nieprawidłowym wykonaniu. Zdarza się, że użytkownicy regularnie odnotowują przerwy w dostawie energii czy też spadanie tzw. esów, co sugeruje, aby dokładniej przyjrzeć się kondycji i fachowości wykonania instalacji elektrycznej. Powinien się tym zająć doświadczony elektryk, najlepiej mający uprawnienia do wykonywania pomiarów elektrycznych.

Niska funkcjonalność instalacji

Nawet prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna po latach użytkowania może przestać spełniać oczekiwania użytkowników względem funkcjonalności i wygody korzystania. Przykładowo: postanawiamy zmienić umiejscowienie sprzętu RTV w salonie i okazuje się, że brakuje nam kontaktów czy wejścia antenowego. Przy okazji każdego remontu warto więc rozważyć zmodernizowanie istniejącej instalacji elektrycznej, aby ponownie cieszyć się jej pełną funkcjonalnością.

Gdy instalacja jest niebezpieczna

Jeśli podczas standardowego (lub zleconego poza harmonogramem) przeglądu instalacji elektryk stwierdzi nieprawidłowe działanie ochrony przeciwporażeniowej, sparcienie przewodów czy nadtopienie gniazdek i łączników, to nie ma zmiłuj: taka instalacja wymaga pilnego remontu i powinna zostać wyłączona z użytkowania.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry