Data wpisu: 17.01.2018

Raz wykonana instalacja elektryczna nie jest bezobsługowa! Pamiętaj o tych czynnościach

Wielu inwestorom wydaje się, że po wybudowaniu domu kończą się ich obowiązki związane z obsługą instalacji elektrycznej. Nic bardziej mylnego. Każda instalacja wymaga uwagi ze strony użytkownika i nie może być tak, że wnętrze skrzynki bezpiecznikowej widują tylko pająki. Właściciel domu musi pamiętać o okresowych czynnościach, które bezpośrednio przekładają się na sprawność instalacji oraz na bezpieczeństwo domowników.

Kontrola działania różnicówki

Różnicówka (popularna nazwa wyłącznika różnicowoprądowego) jest obecnie niezbędnym elementem każdej instalacji elektrycznej, najczęściej umieszczonym w skrzynce bezpiecznikowej. Zadaniem różnicówki jest ochrona mieszkańców przed porażeniem prądem – w momencie dotyku pośredniego lub bezpośredniego wyłącznik odcina zasilanie, co może uratować życie.

Nie jest jednak tak, że raz zainstalowana różnicówka będzie sprawna przez np. 20 lat. To urządzenie także może ulec awarii i dotyczy to nawet wyłączników renomowanych producentów. Dlatego obowiązkiem właściciela budynku jest okresowe sprawdzanie działania różnicówki.

Należy to robić przynajmniej raz w miesiącu. W tym celu po prostu idziemy do skrzynki bezpiecznikowej, wyłączamy różnicówkę i ponownie ją włączamy. Jeśli wyłącznik nie chce „zaskoczyć”, oznacza to, że albo w instalacji dochodzi do zwarcia, albo po prostu urządzenie jest niesprawne. Wówczas pilnie wzywamy elektryka!

Pomiary prądowe

Prawo nakłada obowiązek przeprowadzania pomiarów prądowych co 5 lat. Oznacza to konieczność wezwania firmy elektrycznej, która posiada niezbędne uprawnienia i sprzęt pomiarowy. Elektryk sprawdza działanie instalacji, w tym różnicówki, poszczególnych bezpieczników, a także analizuje, czy zachowane są warunki przyłączeniowe (czy zapotrzebowanie na energię nie przekracza zadeklarowanej mocy licznika).

Przy okazji inspekcji elektryk może też sprawdzić działanie instalacji odgromowej (jeśli jest) oraz np. wymienić niesprawny bezpiecznik, czego wcześniej nie zauważył właściciel domu. Wykonanie pomiarów prądowych jest niezbędną czynnością eksploatacyjną i należy ją traktować tak samo, jak np. wymianę oleju silnikowego czy przegląd kotła grzewczego.

Pamiętaj!

W przypadku braku protokołu z wykonania pomiarów prądowych, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za skutki pożaru spowodowanego zwarciem w instalacji elektrycznej budynku.

Sprawność instalacji elektrycznej to absolutna podstawa bezpieczeństwa, dlatego należy ją regularnie kontrolować. Nie bagatelizuj tego!


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry