Data wpisu: 27.03.2020

Świąteczne oświetlenie domu: najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać

W połowie grudnia wiele polskich domów zaczyna przypominać pięknie przystrojone choinki – to oczywiście efekt zastosowania świątecznego oświetlenia na budynkach. Takie świetlne dekoracje wprowadzają przyjemny klimat, nierzadko też są przedmiotem międzysąsiedzkiej rywalizacji. Wykonanie świątecznego oświetlenia domu nie jest trudne, o ile będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, zwłaszcza tych dotyczących bezpieczeństwa. Opisujemy je w naszym poradniku.

Montaż oświetlenia na wysokości

Jeśli zamierzasz efektownie oświetlić cały dom i umieścić lampki na przykład pod rynnami czy na krokwiach, to w pierwszej kolejności zadbaj o własne bezpieczeństwo. Sama drabina może nie wystarczyć, jeśli budynek jest wysoki. W takiej sytuacji zalecamy albo skorzystanie z rusztowania (można je wynająć w sklepach ze sprzętem budowlanym), albo z podnośnika koszowego (koszt to około 150 złotych za godzinę).

Wszystko do jednego gniazdka? Zły pomysł

To bardzo ważna zasada, której musisz się bezwzględnie trzymać. Podłączenie kilku przedłużaczy do jednego gniazdka za pośrednictwem rozdzielacza (nazywanego potocznie złodziejkiem) jest ryzykowne. Istnieje wówczas poważne zagrożenie, że dojdzie do przeciążenia instalacji, zwarcia, a w skrajnym przypadku nawet pożaru. Świąteczne oświetlenie rozplanuj tak, aby móc podłączyć każdą linię światełek do osobnego gniazdka.

Zabezpieczenie przedłużaczy

W sytuacji, gdy zamierzasz zostawić przedłużacze na zewnątrz budynku (bo na przykład masz gniazdko zewnętrzne), nie zapomnij o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią. Wystarczy zawinąć listwę przedłużacza w foliowy worek, a najlepiej dwa i zamknąć całość gumką lub elastycznym drucikiem. Kable przedłużacza nie mogą też leżeć w przejściu, bo po zmroku ktoś może się o taką niespodziankę potknąć.

Wybór odpowiedniego oświetlenia

Wiele osób planujących i samodzielnie wykonujących świąteczne oświetlenie domu wykorzystuje do tego zwykłe lampki choinkowe. To bardzo zły pomysł! Takie lampki nie są w żaden sposób zabezpieczone przed działaniem wilgoci, dlatego absolutnie nie wolno ich używać na zewnątrz budynku. Grozi to zwarciem instalacji i spędzeniem świąt przy świeczkach. Zainwestuj więc w lampki wodoszczelne spełniające normę IP67.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry