Data wpisu: 24.04.2020

Diagnostyka turbiny parowej lub gazowej: na czym to polega?

Turbiny parowe i gazowe pracują w bardzo trudnych warunkach technologicznych. Przede wszystkim są intensywnie eksploatowane, a ponieważ mówimy tutaj o podzespołach mechanicznych, prędzej czy później trzeba się liczyć z wystąpieniem awarii. Nie musi to od razu oznaczać przerwy w pracy. Często wyeksploatowana turbina stopniowo traci fabryczną wydajność, co przekłada się na chociażby wzrost kosztów jej użytkowania oraz obniżenie efektywności pracy. W każdym z takich przypadków dalsze kroki są uzależnione od diagnostyki turbiny parowej lub gazowej. W naszym poradniku krótko wyjaśniamy, na czym polega ten proces.

Dwa mechanizmy diagnostyczne

Aby móc mówić o profesjonalnej, a co najważniejszej – trafnej diagnostyce turbiny, niezbędne jest wykorzystanie do tego dwóch podstawowych mechanizmów oceny sprawności podzespołu. Są to:

  • Diagnostyka termodynamiczna
  • Diagnostyka dynamiczna

Specjaliści przeprowadzają oba mechanizmy diagnostyczne w celu wykluczenia jakichkolwiek pomyłek oraz wydania wiarygodnego werdyktu na temat faktycznego stanu podzespołu. Dzięki temu jesteśmy również w stanie określić, gdzie tkwi źródło problemu, a tym samym przyspieszyć proces modernizacji turbiny i oszczędzić właścicielowi niepotrzebnych kosztów.

Często jest niestety tak, że jednostronna diagnostyka turbiny kieruje nas w stronę potencjalnego źródła awarii, które później okazuje się być nieprawidłowe. Efekt jest taki, że właściciel traci czas i pieniądze, a podzespół nadal jest niesprawny.

Po wykonaniu kompleksowej diagnostyki turbiny tworzony jest szczegółowy wykres, na podstawie którego można określić aktualne parametry pracy urządzenia w różnych zakresach – chociażby temperaturowych. Wiemy zatem, jak mocno wyeksploatowana jest turbina, co z kolei pozwala określić opłacalność modernizacji, jej koszt oraz ewentualnie zasugerować, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu wymiana podzespołu na nowy lub profesjonalnie zregenerowany.

Ważna jest również diagnostyka po remoncie

Ta kwestia jest nagminnie bagatelizowana, w efekcie czego często okazuje się, że krótko po modernizacji turbiny podzespół nadal nie pracuje tak, jak powinien. Może to wynikać z jakiegoś drobnego przeoczenia czy nieprawidłowych nastaw, ale aby się o tym przekonać, konieczne jest powtórne przeprowadzenie diagnostyki turbiny. Na tej podstawie da się już wywnioskować, czy element jest w pełni sprawny i czy gwarantuje wymaganą wydajność.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry