Data wpisu: 03.10.2024

Jak zweryfikować jakość propanu do celów grzewczych?

Propan to coraz popularniejsze paliwo do ogrzewania domów, budynków firmowych, gospodarstw rolnych czy nawet hoteli. Jest konkurencyjny cenowo w stosunku do gazu ziemnego, a przy tym można go stosować praktycznie wszędzie – wystarczy tylko zainwestować w zbiornik naziemny lub podziemny (najlepiej kupiony na własność). Propan zamawia się na rynku i jest on dostarczany przez prywatne firmy. Problem w tym, że jakość tego paliwa często pozostawia wiele do życzenia. Jak ją zweryfikować przed odebraniem dostawy? Oto kilka wskazówek.

Sprawdź certyfikat jakości

Każdy sprzedawca propanu musi udostępnić klientowi certyfikat poświadczający, że gaz spełnia określone normy jakościowe – podstawą jest zgodność z normami PN-EN 589. Najlepiej poprosić o taki certyfikat jeszcze przed złożeniem zamówienia. Rzetelni dostawcy nie będą mieć problemu z jego udostępnieniem np. na maila.

Zweryfikuj skład dostarczonego gazu

W momencie przyjmowania dostawy propanu, ale jeszcze przed rozpoczęciem tankowania, poproś kierowcę o okazanie certyfikatu z badania laboratoryjnego składu gazu. Kierowca powinien mieć to przy sobie. Dobry gaz płynny do celów grzewczych zawiera minimum 90% propanu, a najlepiej 95% i więcej. Wówczas mówimy o tzw. czystym propanie, który jest gazem lepszej jakości niż LPG, gwarantującym brak problemów z jego pobieraniem ze zbiornika nawet przy ujemnych temperaturach.

Skąd pochodzi gaz?

W Polsce gros propanu pochodzi z kierunku rosyjskiego, natomiast to powoli się kończy z uwagi na nałożenie embarga, które będzie obowiązywać od 2025 roku. Dostawcy gazu muszą znaleźć inne źródła (choć część i tak pozostanie przy propanie rosyjskim, tylko importowanym okrężną drogą, np. przez Kazachstan). Warto zatem dopytać, skąd tak naprawdę pochodzi gaz, który firma chce zatankować do naszego zbiornika – inne popularne kierunki to Szwecja czy Wielka Brytania, a także USA.

Obserwacja efektywności systemu ogrzewania

Jeżeli po zatankowaniu propanu pojawią się jakiekolwiek problemy z działaniem instalacji grzewczej, np. kocioł zacznie notorycznie przechodzić w tryb awaryjny, to można podejrzewać, że wina leży po stronie niskiej jakości gazu. Trudno będzie udowodnić dostawcy oszustwo, natomiast w przyszłości warto omijać tę firmę szerokim łukiem.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry