Turbiny parowe i gazowe są bardzo wydajnymi i generalnie trwałymi urządzeniami, które prawidłowo eksploatowane mogą pracować bez poważnej awarii przez wiele lat. Prędzej czy później przyjdzie jednak TEN moment i sprzęt odmówi posłuszeństwa. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wezwać fachowy serwis, który oceni skalę problemu. Wymiana turbiny na nową lub regenerowaną zawsze powinna być traktowana, jako ostateczność. W pierwszej kolejności należy natomiast brać pod uwagę korzystniejszy dla właściciela wariant, jakim jest remont turbiny. Kiedy warto? Typowe sytuacje opisujemy w naszym poradniku.
Gdy trudno byłoby znaleźć zamienną turbinę
Może się zdarzyć, że cała instalacja do produkcji energii została ściśle podporządkowana konkretnemu modelowi turbiny i jest już na tyle leciwa, że znalezienie podzespołu o dokładnie takich samych parametrach jest praktycznie niemożliwe. Wówczas można zaproponować inwestorowi diametralną przebudowę instalacji, ale wiadomo, że pociąga to za sobą konkretne koszty – a nie każdy jest w stanie je ponieść.
Jeśli więc uszkodzona turbina perfekcyjnie pasuje do instalacji i w 100% zaspokaja energetyczne potrzeby zakładu, rozsądnie będzie ją naprawić – o ile jest to oczywiście w ogóle możliwe (oceny dokonuje specjalista).
Gdy naprawa nie będzie zbyt kosztowna i czasochłonna
Często zdarza się, że usterka, która na pierwszy rzut oka wygląda bardzo poważnie, w rzeczywistości jest łatwa do usunięcia. Pamiętajmy natomiast, że fachowiec analizujący stan turbiny musi uwzględnić także stopień wyeksploatowania jej pozostałych elementów.
Może się wówczas okazać, że usunięcie jednej usterki rozwiąże problem na krótko, bo za chwilę na pewno dojdzie do kolejnej awarii. Wówczas zawsze trzeba dokładnie przemyśleć sprawę i podjąć decyzję, czy poddać turbinę kompleksowej renowacji, czy może jednak wymienić ją na nową/regenerowaną.
Gdy wymiana turbiny byłaby zbyt kłopotliwa
Nie zapominajmy o tym, że turbina gazowa lub parowa jest częścią większej instalacji do produkcji energii – często zbudowanej na etapie stawiania danego budynku i pracującej w nim od wielu lat. Nierzadko jest tak, że po wstępnych oględzinach od razu wiadomo, iż wymiana turbiny na nową będzie się wiązać z poważnymi komplikacjami – włącznie z koniecznością usunięcia np. niektórych ścian czy fragmentów instalacji, a to oczywiście podnosi koszty i wydłuża czas wykonania usługi.
Wówczas trzeba przeanalizować, czy lepszą, tańszą i szybszą opcją nie będzie właśnie naprawa obecnej turbiny – oczywiście pod warunkiem, że urządzenie w ogóle się do tego jeszcze nadaje.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.