Data wpisu: 20.12.2017

Kiedy należy pomyśleć o remoncie turbiny?

Remont turbiny energetycznej to poważna decyzja. Nie dość, że urządzenie musi na jakiś czas zostać wyłączone z użytkowania, to jeszcze czynności serwisowe potrafią być dość kosztowne (szczególnie, jeśli niezbędna jest wymiana kluczowych podzespołów). Na pewno jednak nie warto maksymalnie odwlekać tego momentu, bo może się to skończyć katastrofą. Kiedy zatem należy pomyśleć o remoncie turbiny? Podpowiadamy.

Okres eksploatacji

O zbliżającym się remoncie turbiny świadczy przede wszystkim okres jej eksploatacji. Każde urządzenie powinno zostać poddane rewizji po dłuższym czasie pracy. Poglądowo uznaje się, że po około 2-3 latach warto zlecić remont bieżący. Po 5-7 latach należy przygotować się na remont średni (z otwarciem kadłuba), a po 10-15 latach na remont główny. To oczywiście w dużej mierze zależy od jakości samej turbiny, a przede wszystkim od warunków eksploatacji.

Nie może być jednak tak, że urządzenie od nowości pracuje przez np. 6 lat i w tym czasie „nie widziało” serwisanta. To oczywiste, że przerwy technologiczne są bardzo uciążliwe dla zakładu, jednak bagatelizowanie remontów jest prostą drogą do sprowadzenia na siebie problemów.

Spadek wydajności

Jeśli turbina nagle zaczęła produkować o 10% mniej energii, a pozostałe elementy instalacji są w pełni sprawne, należy zainteresować się kondycją urządzenia. To może być jakaś drobnostka, ale równie dobrze mogło dojść do rozkalibrowania turbiny, uszkodzenia uszczelnień czy wirnika. Koniecznie trzeba to sprawdzić, ponieważ duży spadek wydajności nie jest na pewno dziełem przypadku.

Niepokojące odgłosy

Metaliczna praca turbiny zawsze świadczy o tym, że z urządzeniem dzieje się coś złego. Zgadywanie nic nie da: niezbędne będzie otwarcie korpusu i sprawdzenie, czy jakieś elementy nie są obluzowane oraz czy następuje prawidłowe smarowanie.

Metalicznym odgłosom często towarzyszą także nadmierne drgania turbiny. Taki objaw bezwzględnie wymaga wezwania serwisu, ponieważ świadczy o nieprawidłowej pracy urządzenia i zwiastuje zbliżającą się poważną awarię.

Pamiętaj, że odsuwanie w czasie niezbędnego remontu jest tylko pozorną oszczędnością. Lepiej oddać urządzenie do naprawy o tydzień za wcześniej niż o dzień za późno. Awaria turbiny w trakcie pracy grozi uszkodzeniem pozostałych elementów instalacji, a także może wygenerować o wiele większe zniszczenia wewnątrz urządzenia, co tylko podniesie koszt remontu i znacznie go wydłuży.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry