Data wpisu: 03.01.2018

Kiedy warto się zdecydować na rekonstrukcję turbiny?

Często jest tak, że w zakładzie pracuje turbina, która powoli przestaje spełniać swoją rolę i zapewnia zbyt niski uzysk energetyczny. Wówczas do wyboru są dwa rozwiązania: można zdecydować się na zakup nowego urządzenia (opcja droga) lub poddać obecną turbinę rekonstrukcji. Na czym to właściwie polega? Czy się opłaca? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest rekonstrukcja turbiny?

Jest to bardzo zaawansowany zabieg technologiczny, który najczęściej ma na celu zwiększenie wydajności turbiny lub też dostosowanie jej do nowych wymagań stawianych w konkretnym środowisku pracy. Na poddanie urządzenia rekonstrukcji zwykle decydują się inwestorzy, których zakłady przeszły jakąś modernizację lub wzrosło zapotrzebowanie na produkowaną przez nie energię.

Drugą grupę inwestorów zdecydowanych na rekonstrukcję stanowią klienci, którzy kupili turbinę z rynku wtórnego i chcą ją dokładnie dopasować do swoich wymagań. Wówczas w grę wchodzi dostosowanie urządzenia do pracy w nowych wartościach ciśnień i temperatur.

Rekonstrukcja może objąć tylko niektóre elementy turbiny lub też dotyczyć całej części przepływowej urządzenia, gdy przeprowadzamy wymianę nośników łopatek startowych na modele o poprawionym profilu oraz wymieniamy wirnik na model z nowymi łopatkami wyposażony w uszczelnienia bandażowe.

Efekty

Przede wszystkim musimy podkreślić, że efekt rekonstrukcji jest ściśle uzależniony od pierwotnego stanu urządzenia oraz zastosowanej technologii modernizacji. Obowiązkiem firmy, która podejmuje się tego zadania, jest poinformowanie klienta o możliwych konsekwencjach oraz takie zaplanowanie rekonstrukcji, aby nie miała ona negatywnego wpływu na sprawność i trwałość turbiny.

Finalny efekt może być naprawdę spektakularny. W naszej praktyce zdarzały się już sytuacje, gdy byliśmy w stanie podnieść moc turbiny nawet o 100%, co przekładało się na niebagatelny wzrost uzysku energetycznego dla klienta. Nie można jednak stwierdzić, że w każdym przypadku udaje się osiągnąć aż tak dobre rezultaty.

Czy to się opłaca?

Bez wątpienia tak, ponieważ rekonstrukcja turbiny praktycznie zawsze jest tańsza, niż zakup nowego, wydajniejszego urządzenia. Należy jednak mieć na względzie potencjalny wzrost awaryjności urządzenia. Dlatego przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest dokładne zdiagnozowanie stanu turbiny.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry