Data wpisu: 20.12.2017

Podstawowy podział turbin

Turbiny to urządzenia, które są wykorzystywane w przemyśle od wielu lat. Ich konstrukcja jest już tak dopracowana, że potrafimy w bardzo dużym zakresie wykorzystać ich wydajność i niemal dowolnie nią zarządzać. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje kilka podstawowych rodzajów turbin energetycznych, różniących się między sobą tzw. medium napędzającym. Wymieniamy je w naszym artykule.

Turbina wodna

Jak sama nazwa wskazuje, rolę medium napędzającego pełni tutaj woda. Zadaniem turbiny jest przetwarzanie energii mechanicznej wody na ruch obrotowy, co odbywa się przy pomocy wirnika z łopatkami. Turbiny wodne spotyka się przede wszystkim w elektrowniach wodnych. Urządzenia są wykorzystywane do napędzania prądnic i produkowania energii elektrycznej. Turbiny wodne dzielimy na akcyjne (np. turbina Banki-Michella) oraz reakcyjne (np. turbina Francisa).

Turbina wiatrowa

Ciesząca się bardzo dużą popularnością z uwagi na rozwijający się przemysł odnawialnych źródeł energii. Do napędu turbiny wiatrowej wykorzystywany jest oczywiście wiatr. Inne spotykane nazwy, to: wieża wiatrowa, siłownia wiatrowa, generator wiatrowy. Zadaniem turbiny jest zamiana energii kinetycznej wiatru na pracę mechaniczną. Urządzenie stanowi trzon tzw. elektrowni wiatrowej, czyli potężnego wiatraka (spotyka się je na całym świecie, w tym na morzach).

Turbina cieplna

Ten typ turbiny wykorzystuje się głównie w elektrociepłowniach. Wykorzystuje ona zasadę termodynamiki przepływów. Czynnikiem termodynamicznym jest gaz, którego energia napędza wirnik turbiny i pozwala jej produkować prąd oraz ciepło.

Turbiny cieplne dzielimy na:

  • Parowe – rolę czynnika napędzającego pełni para wodna, która pochodzi z kotła parowego, a często jest efektem ubocznym pracy turbiny spalinowej. Za pierwszą turbinę parową uznaje się banię Herona.
  • Gazowe – nazywane też turbinami spalinowymi. Energia potrzebna do napędzania wirnika pochodzi ze spalin lub gazu roboczego. Urządzenie składa się ze sprężarki oraz turbiny, które są ze sobą połączone wałem. Pomiędzy tymi elementami znajduje się komora spalania. Turbiny gazowe są obecnie najpopularniejsze, osiągają bardzo wysoką wydajność i są masowo wykorzystywane chociażby w polskich elektrociepłowniach.

Jak widać „turbina turbinie nierówna”, choć zasada działania każdego urządzenia tego typu jest bardzo podobna. Warto natomiast wiedzieć, jak istotną rolę odgrywają turbiny w światowym przemyśle, przede wszystkim w energetyce. Od ich sprawności zależy bezpieczeństwo energetyczne większości cywilizacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry