Data wpisu: 18.06.2020

Projekt instalacji turbinowej: dlaczego jego wykonanie należy powierzyć ekspertom?

Każda instalacja turbinowa ma jedno podstawowe zadanie: produkować energię niezbędną do zasilenia zakładu i pracujących w nim urządzeń. Takie instalacje stosuje się powszechnie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, ale też ciężkim. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał turbiny – zarówno gazowej, jak i parowej – konieczne jest wcześniejsze wykonanie projektu instalacji. To na tym etapie często są popełniane kardynalne błędy, które później skutkują niską efektywnością, podwyższoną awaryjnością, a tym samym narażają firmę na straty finansowe i niepotrzebne przestoje. W naszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego wykonanie projektu instalacji turbinowej należy powierzyć specjalistycznej firmie, najlepiej tej, która będzie później odpowiedzialna za dobór i montaż turbiny.

Ścisłe dopasowanie do potrzeb energetycznych zakładu

To najważniejszy argument przemawiający za tym, aby do kwestii projektowania podejść poważnie. Można sobie łatwo wyobrazić sytuację, w której w zakładzie zostaje wykonana instalacja turbinowa o zbyt małej mocy. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na niską efektywność energetyczną. Może się nawet okazać, że instalacja nie zaspokoi wszystkich potrzeb zakładu, przez co będzie wymagać szybkiej modernizacji lub rozbudowy, co pociągnie za sobą wysokie koszty.

Z kolei zbyt mocna instalacja turbinowa również nie jest dobrym rozwiązaniem – będzie generować niepotrzebnie duże wydatki eksploatacyjne, zajmie sporo miejsca, a docelowo i tak nie uda się w pełni wykorzystać jej potencjału.

Ograniczenie kosztów

Dobrze zaprojektowana instalacja turbinowa zawsze uwzględnia z jednej strony potrzeby energetyczne zakładu, a z drugiej budżet, jakim dysponuje inwestor. Dzięki temu cała inwestycja jest zoptymalizowana pod względem kosztu wykonania oraz późniejszej eksploatacji. Nie dochodzi tutaj do sytuacji, w której np. cały osprzęt hydrauliczny i elektryczny jest z najwyższej półki, natomiast sama turbina – z powodu konieczności cięcia wydatków – nie spełnia oczekiwanych norm jakościowych.

Ważne w przypadku projektów z dofinansowaniem

Instalacje turbinowe mogą być współfinansowane między innymi przez instytucje unijne czy rządowe, o ile inwestorowi uda się wykazać wpływ takiej instalacji na zwiększenie efektywności energetycznej zakładu. Nie będzie to możliwe bez odpowiedniego projektu, który musi zostać wykonany zgodnie z wytycznymi przygotowanymi do programów dofinansowywania.

Doświadczone firmy specjalizujące się w projektowaniu instalacji turbinowych doskonale znają te zasady i są w stanie zrealizować projekt kompleksowo, ułatwiając tym samym inwestorowi uzyskanie dodatkowych środków na wykonanie instalacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry