Data wpisu: 15.05.2020

Regeneracja kadłuba turbiny: na czym to polega?

Każda turbina wykorzystywana w przemyśle z czasem ulega naturalnemu zużyciu. Mamy tutaj przecież do czynienia z podzespołem mechanicznym, pracującym w bardzo trudnych warunkach, intensywnie eksploatowanym, właściwie bez przerwy. Do typowych awarii zaliczamy uszkodzenia kadłuba turbiny. Na szczęście nie zawsze oznacza to konieczność wymiany całego elementu. W wielu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie regeneracji kadłuba turbiny – takie specjalistyczne prace wykonuje Soluma Turbine. W naszym poradniku w prosty sposób wyjaśniamy, na czym to właściwie polega.

Obróbka kadłuba

Obróbkę kadłuba turbiny możemy przeprowadzić bez demontażu podzespołu z fundamentów, co już samo w sobie jest bardzo korzystne dla właściciela turbiny. Skraca to czas wykonania naprawy oraz nie destabilizuje pracy zakładu (nie ma potrzeby wyłączania części np. hali produkcyjnej z eksploatacji). Dodatkowym atutem jest niższy koszt naprawy.

Obróbka jest wskazana, a wręcz niezbędna zawsze wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia kadłuba lub jego naturalnego zużycia. Wykorzystujemy do tego metodę obróbki skrawaniem, sięgając po niezwykle precyzyjną maszynę obsługiwaną przez doświadczonego operatora. Daje to pewność, że kadłub zachowa swoje właściwości, wciąż będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki pracy, co znacząco przedłuży trwałość i użyteczność całej turbiny.

Kompleksowa regeneracja

Bywają sytuacje, w których sama obróbka kadłuba turbiny jest niewystarczająca, co wiadomo już na etapie oceny stanu tego podzespołu. Wówczas zaleca się przeprowadzenie kompleksowej regeneracji, która obejmuje takie czynności, jak:

  • Spawanie
  • Wykonanie obróbek cieplnych
  • Odtworzenie geometrii

Takie prace należy wykonywać z zachowaniem najwyższej staranności, przy użyciu specjalistycznych obrabiarek przewoźnych – dzięki nim regenerację możemy przeprowadzić u klienta, bez konieczności demontowania turbiny. Istnieje oczywiście również możliwość dostarczenia urządzenia do naszej firmy i poddania kadłuba turbiny regeneracji na obrabiarce stacjonarnej.

Bez względu na to, jaka metoda regeneracji kadłuba zostanie ostatecznie wybrana, należy to powierzyć wysoce wyspecjalizowanej firmie, która ma niezbędne doświadczenie oraz najlepszej klasy sprzęt. Mówimy w końcu o pracach na urządzeniu wartym często setki tysięcy złotych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry