Data wpisu: 24.01.2018

Remont bieżący, średni i główny – czym się różnią?

Każde urządzenie turbinowe prędzej czy później będzie wymagać remontu. Turbiny pracują w bardzo wysokim zakresie wydajności, często w niesprzyjających warunkach środowiskowych. To wszystko wpływa na stopniowe zużywanie się kluczowych podzespołów. Remonty turbin przeprowadza się z różną częstotliwością. Wyróżniamy trzy podstawowe zakresy: remont bieżący, średni oraz główny. W tym artykule wymieniamy najważniejsze różnice między nimi.

Remont bieżący

Jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się go na bieżąco, co w praktyce oznacza konieczność poddawania urządzenia diagnostyce i naprawie co około 2-3 lata eksploatacji. Ważne jest, że remont nie wymaga otwarcia korpusu turbiny – wystarczy otworzyć kozły łożyskowe.

Podczas remontu sprawdzane jest działanie newralgicznych podzespołów. Diagnosta analizuje też ogólną sprawność urządzenia.

Remont średni

Zwykle przeprowadza się go po około 5-7 latach eksploatacji urządzenia. Po tym czasie turbina musi trafić do specjalistycznego serwisu, który dokona otwarcia korpusu i szczegółowego sprawdzenia poszczególnych podzespołów. W ramach remontu średniego przeprowadza się min.:

  • Kontrolę drgań,
  • Demontaż pokrywy i warstwy izolacyjnej,
  • Demontaż kozłów łożyskowych,
  • Demontaż członu regulacyjnego i obracarki,
  • Demontaż górnej części kadłuba i krążków statorowych uszczelnień parowych.

Po dokonaniu rewizji wnętra urządzenia turbina jest ponownie składana, wykonuje się pomiary, rozruch turbozespołu oraz raz jeszcze kontroluje się drgania. Turbina wraca do klienta w bardzo dobrym stanie i może bez przeszkód pracować przez kolejne lata.

Remont główny

Jest to najbardziej zaawansowana postać remontu, której poddaje się turbiny po przepracowaniu około 10-15 lat. Jak łatwo się domyślić, w grę wchodzi wymiana kluczowych podzespołów, w tym wirnika czy łopatek. Po profesjonalnie przeprowadzonym remoncie turbina jest znów gotowa do intensywnej eksploatacji i zachowuje parametry praktycznie nowego urządzenia.

Na koniec musimy wspomnieć, że podana częstotliwości przeprowadzania remontów jest umowna. Turbiny pracują w różnych warunkach środowiskowych, niektóre są nieprawidłowo eksploatowane, inne w międzyczasie ulegają awariom. Dlatego nie da się ze 100% pewnością stwierdzić, że jedno urządzenie będzie musiało trafić do serwisu np. po 2 latach, a inne po 5. Wszystko zależy od konkretnego przypadku


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry