Data wpisu: 01.02.2018

Turbina z rynku wtórnego? Ostrożnie!

Zaawansowane turbiny parowe czy spalinowe, to bardzo kosztowne urządzenia. Nic więc dziwnego, że w Polsce świetnie rozwija się rynek wtórny. Zakup używanej turbiny może się wydawać dobrym sposobem na obniżenie wydatków, ale z drugiej strony niesie ze sobą spore ryzyko trafienia na urządzenie mocno wyeksploatowane czy po prostu niesprawne. Jak uniknąć takiej sytuacji? O czym koniecznie trzeba pamiętać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Źródło pochodzenia

Przed dobiciem targu ze sprzedawcą używanej turbiny należy koniecznie wypytać go o pochodzenie urządzenia. Jeśli nie będzie w stanie nic konkretnego na ten temat powiedzieć, lepiej odpuścić sobie transakcję. Nie wiadomo bowiem, ile godzin przepracowała turbina, czy była serwisowana, w jakich warunkach była eksploatowana.

Warto wiedzieć, że każda turbina prędzej czy później wymaga serwisu bieżącego, średniego lub głównego. Częstotliwość zależy właśnie od wspomnianych warunków eksploatacji urządzenia. Może się zdarzyć, że skrajnie „wyżyłowana” turbina już po 5 latach pracy będzie się nadawać jedynie do gruntowej naprawy.

Wiele firm nie chce w to inwestować, dlatego tego typu urządzenia trafiają na rynek wtórny. Zakup tak zużytej turbiny będzie się wiązać z wysokimi kosztami serwisu i ogromnym ryzykiem awarii w najmniej spodziewanym momencie. 

Jak uniknąć „wpadki”?

Najważniejsze jest posiadanie dokumentów, które poświadczają serwisowanie turbiny. Jednak nawet to może być niewystarczające. Dlatego zawsze zalecamy, aby przed zakupem urządzenia poddać je gruntownej diagnostyce. W Polsce nie brakuje zakładów, które specjalizują się w sprawdzaniu stanu technicznego turbin i diagnozowaniu potencjalnych usterek.

Oczywiście, że za taką usługę płaci osoba zainteresowana zakupem, jednak koszt jest wielokrotnie niższy, niż w przypadku nabycia niesprawnej turbiny, która uszkodziłaby instalację lub wymagała kompleksowego remontu.

Jeśli specjalistyczna diagnostyka, wykonana przy użyciu zaawansowanego sprzętu i przez kompetentną osobę, nie wykaże żadnych niepokojących objawów, zakup używanej turbiny nie będzie już obarczony ryzykiem. Nabywca będzie mieć pewność, że dobrze inwestuje swoje pieniądze, a urządzenie posłuży mu jeszcze przez bardzo długi czas.

Podsumowując: do zakupu turbiny z rynku wtórnego należy podejść z dużą dozą ostrożności i nie kierować się tylko atrakcyjną ceną. Trzeba natomiast dokładnie zweryfikować pochodzenie i stan techniczny urządzenia.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry