Data wpisu: 23.02.2018

Turbiny gazowe – czym są i gdzie się je najczęściej stosuje?

Turbiny gazowe to podstawowy typ turbin wykorzystywanych w przemyśle energetycznym. Jak łatwo się domyślić, medium napędzającym urządzenie jest gaz. W tym poradniku w prosty sposób wyjaśnimy zasadę działania turbiny gazowej i wskażemy obszary, w których najczęściej się ją stosuje.

Bliźniaczka silnika lotniczego

Nie wszyscy wiedzą, że konstrukcyjnie turbina gazowa jest bardzo podobna do silnika lotniczego. W zasadzie ten rodzaj napędu został zbudowany w oparciu o jednostkę stosowaną w lotnictwie. Zasada działania turbiny gazowej jest relatywnie prosta. Zamienia ona energię spalin powstałych w wyniku spalania gazu, na energię mechaniczną.

Ten typ turbiny stosuje się w elektrowniach gazowych. Zwykle spotyka się rozwiązanie, w którym tworzy się zestawy kilku turbin gazowych, co pozwala zwiększyć efektywność zakładu i zaspokoić potrzeby energetyczne np. sporej części miasta.

W czasie pracy turbiny gazowej wytwarzają się spaliny, które można wykorzystać do wytworzenia pary. Wówczas stosuje się dodatkową turbinę parową. Powstały blok gazowo-parowy charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością i znacznie poprawia efektywność produkcji energii.

Gdzie wykorzystuje się turbiny gazowe?

Podstawowym miejscem pracy turbiny gazowej jest oczywiście wspomniana elektrownia gazowa. Tutaj wykorzystuje się napęd turbosprężarek gazowych na stacjach sprężarek gazociągów tranzytowych.

Turbiny gazowe spotyka się także w branży energetycznej. Zadaniem napędu jest przede wszystkim produkowanie energii elektrycznej, ale dodatkowo istnieje możliwość wykorzystywania powstałych spalin do produkcji pary i ciepła (blok gazowo-parowy).

Ten typ turbiny często spotyka się także w przemyśle chemicznym, gdzie zadaniem turbiny jest produkcja sprężonego powietrza na potrzeby procesów technologicznych Dodatkowo turbina może być wykorzystywana w procesie spalania szkodliwych odpadów z produkcji chemicznej. 

Jak widać zastosowanie turbiny gazowej jest dość szerokie, a urządzenie to cieszy się wciąż bardzo dużą popularnością w kluczowych branżach. Zaletą turbin gazowych jest relatywnie niska awaryjność oraz wysoka efektywność energetyczna.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry