Data wpisu: 09.05.2024

Czy pellet to OZE?

Można śmiało napisać, że pellet jest jednym z tych paliw, które budzą najwięcej kontrowersji. Jego zwolennicy wskazują na ekologiczny charakter pelletu, natomiast przeciwnicy sugerują, że spalanie tego paliwa również prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Warto zatem zastanowić się, czy pellet to w ogóle OZE, czyli odnawialne źródło energii.

Literalnie – tak

Trzymając się definicji OZE trzeba przyznać, że pellet może być uznawany za odnawialne źródło energii. Mamy tutaj do czynienia z biopaliwem produkowanym z odpadów drzewnych, przede wszystkim trocin, wiórów i pyłu drzewnego. Źródło pochodzenia tych odpadów jest jak najbardziej odnawialne.

Pellety produkuje się poprzez sprasowanie ww. materiałów, bez sztucznych spoiw, dzięki czemu spalanie tego paliwa można uznać za stosunkowo przyjazne środowisku.

Co z emisją CO2?

Podczas spalania pelletu rzeczywiście uwalniamy dwutlenek węgla do atmosfery. Różnica w porównaniu z np. węglem polega na tym, że CO2 wydzielany podczas spalania pelletu jest mniej więcej równoważony ilością CO2, która została pochłonięta przez drzewa podczas ich wzrostu.

Ten argument sprawia, że nawet na poziomie unijnego prawodawstwa pellet nadal jest uznawany za paliwo ekologiczne i wspierany, jako produkt przejściowy w drodze do całkowitej zeroemisyjności gospodarek Unii Europejskiej.

W domach czy firmach pellet jest również całkiem praktycznym paliwem, ponieważ można go spalać w kotłach, piecach, wkładach kominkowych itp. urządzeniach. Wysoka efektywność energetyczna oraz łatwość załadunku i względna czystość pelletu sprawiają, że jest to popularna alternatywa dla paliw kopalnych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry