Nie zawsze to, co wydaje się logiczne, znajduje potwierdzenie w faktach. I tak też jest w tym przypadku. Choć intuicja może podpowiadać, że żarówka o zasilaniu 12V pobiera mniej energii niż ta na 230V, to w rzeczywistości tak nie jest, co wyjaśniamy w naszym poradniku.
Różnica między napięciem (V) a mocą (W)
Na początek wyjaśnijmy, że napięcie ma się nijak do zużycia energii. V informuje nas tylko o tym, jakie napięcie zasilania jest potrzebne do działania żarówki (12V lub 230V). To nie jest wyznacznik zużycia energii.
Czym zupełnie innym jest moc (W), czyli parametr określający ilość energii zużywanej przez żarówkę w jednostce czasu. To właśnie moc decyduje o faktycznym zużyciu energii.
Praktyczny przykład
Jeśli mamy dwie żarówki o takiej samej mocy 20W, z których jedna ma zasilanie 12V, a druga 230V, to obie zużyją taką samą ilość energii. Różnica jest tylko w napięciu zasilania, ale energia elektryczna (kWh) pobierana przez obie żarówki będzie identyczna.
Inny przykład: mamy żarówkę 12V o mocy 20W i 230V o mocy 10W. Tutaj wręcz okaże się, że to ta pierwsza zużyje więcej energii w tej samej jednostce czasu, pomimo niższego napięcia.
Podsumowanie
Z tego artykułu zapamiętaj, że to moc (W) decyduje o zużyciu energii, a nie napięcie (V). Żarówki 12V mogą być bardziej energooszczędne tylko wtedy, gdy mają niższą moc niż te 230V (i vice versa).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.