Promienniki IR to szybko zyskujące na popularności źródła ciepła, które zaczynają być traktowane jako alternatywa dla klasycznych grzejników konwekcyjnych czy ogrzewania podłogowego. Dowiedz się, czym są takie promienniki i poznaj ich zalety oraz wady.
Technologia IR
Promienniki IR wykorzystują technologię promieniowania podczerwonego do ogrzewania pomieszczeń, a dokładnie – ludzi i przedmiotów. Spokojnie, choć słowo „promieniowanie” może budzić nienajlepsze skojarzenia, to jest to technologia w pełni bezpieczna.
Promienniki na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników konwekcyjnych, nagrzewają powierzchnie, obiekty i osoby znajdujące się w ich zasięgu. Nie ogrzewają więc powietrza, dzięki czemu ich praca jest bardzo efektywna.
Jak działają grzejniki promiennikowe?
Grzejniki promiennikowe działają na zasadzie emisji fal podczerwonych. Emitowane przez nie promieniowanie jest odczuwalne jako ciepło (podobna zasada jak w przypadku promieniowania UV).
Fale podczerwone ogrzewają bezpośrednio osoby oraz przedmioty, z którymi mają kontakt. Nie ma zatem potrzeby ogrzewania powietrza w całym pomieszczeniu, aby poczuć wysoki komfort termiczny. Może wręcz dojść do sytuacji, w której temperatura w całym pomieszczeniu jest o kilka stopni niższa od tej odczuwanej przez człowieka.
Zalety i wady promienników IR
Po stronie zalet promienników zapiszemy przede wszystkim:
Promienniki IR mają jednak także wady, spośród których należy wymienić:
Czy zatem warto? Trudno zająć tutaj jednoznaczne stanowisko. Promienniki z pewnością mogą być dobrym wyborem jako główne ogrzewanie w domach pasywnych i energooszczędnych, natomiast nie do końca sprawdzą się w starszych budynkach, w których konieczne jest uzupełnianie strat ciepła – tutaj wciąż najlepszym wyborem będzie klasyczny system grzewczy z grzejnikami konwekcyjnymi lub ogrzewaniem podłogowym.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.