Data wpisu: 30.01.2023

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym – poznaj jej zalety i wady

Pompa ciepła to dziś numer jeden wśród inwestorów budujących nowe domy jednorodzinne czy modernizujących leciwe budynki. Z uwagi na koszt inwestycji najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pompa powietrzna, natomiast nie zapominajmy o znacznie lepszej gruntowej pompie z kolektorem poziomym. W naszym artykule przybliżamy jej najważniejsze zalety i wady.

Czym jest gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym?

Jest to pompa ciepła, która wykorzystuje energię cieplną zgromadzoną w gruncie. Jest to możliwe dzięki ułożeniu kolektora wypełnionego wodą z glikolem i ułożonego na głębokości około 1,5 metra pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu źródło ma stałą temperaturę między 0 a 8 stopni Celsjusza, a dodatkowa sprężarka zwiększa ją do około 55 stopni.

Takie rozwiązanie sprawia, że pompa ciepła ma bardzo dobre warunki do pracy, nie musi przechodzić tzw. defrostu, czyli odmrażania w czasie ujemnych temperatur, co oczywiście ma pozytywne przełożenie na koszty jej eksploatacji oraz trwałość samego urządzenia.

Zalety pompy ciepła z kolektorem poziomym

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym jest bardzo wydajnym źródłem ogrzewania dla domu. Jeśli instalacja, przede wszystkim kolektor, zostanie prawidłowo wykonana, to inwestor praktycznie ma gwarancję zachowania niskich kosztów przy wysokim komforcie termicznym w pomieszczeniach mieszkalnych.

Takie pompy ciepła pracują niemal bezgłośnie, są całkowicie bezobsługowe, a brak jednostki zewnętrznej eliminuje problem szpecenia elewacji budynku.

Wady pompy gruntowej z kolektorem poziomym

Podstawową wadą i w praktyce główną przeszkodą na drodze do spopularyzowania takich pomp ciepła jest bardzo wysoki koszt inwestycji. Wliczamy tutaj nie tylko zakup samego urządzenia, ale również rur do ułożenia kolektora oraz oczywiście prace ziemne, które są drogie.

Ponadto trzeba pamiętać, że kolektor poziomy zajmuje mnóstwo miejsca, stąd wymagane jest posiadanie działki o znacznej powierzchni (nawet 2000 metrów kwadratowych i więcej).

W przypadku właścicieli niewielkich działek dobrym rozwiązaniem może być gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym, natomiast jest to propozycja skierowana wyłącznie do osób dysponujących bardzo dużym budżetem (w praktyce nieliczących się z kosztami inwestycji).


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry