Czy wiesz, że przeciętny Polak ogląda telewizję przez ponad 4 godziny na dobę? Telewizor to jedno z najintensywniej użytkowanych urządzeń domowych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sprzęt ten zużywa całkiem sporo energii, co oczywiście odbija się na wysokości rachunków za prąd. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, ile watów zużywa Twój telewizor.
Zużycie energii podczas pracy
Rzeczywiste zużycie energii jest oczywiście uzależnione od konkretnego telewizora, technologii wyświetlania obrazu oraz rozmiaru matrycy. Pod tym względem najlepiej wypadają telewizory LED/LCD, których średnie zużycie energii mieści się w zakresie od około 30 do 150 watów.
Cenione za świetną jakość obrazu telewizory OLED są bardziej energochłonne. Zużywają, w zależności od rozmiaru, między 80 a 250 watów.
Często wybieraną alternatywą dla drogich OLED-ów są telewizory z technologią QLED, które okazują się nieco oszczędniejsze. Ich średnie zużycie energii wynosi między 90 a 200 watów.
Jeśli więc oglądasz telewizję 4 godziny dziennie, przez 30 dni w miesiącu, to w skali roku Twoje urządzenie zużyje – zakładając uśrednioną wartość 100 watów na godzinę – około 146 kWh energii. Przy dzisiejszych stawkach za prąd będzie Cię to kosztować około 200-220 zł.
Zużycie energii w trybie stand-by
To często lekceważona kwestia, tymczasem musisz wiedzieć, że telewizor zużywa energię także w trybie czuwania (czyli stand-by). Nie są to wielkie wartości, natomiast w skali np. 10 lat uzbiera się z tego spora ilość kosztownego prądu.
W trybie czuwania przeciętny telewizor zużywa między 0,3 a aż 3 waty energii! Rozsądnie jest zatem odłączać urządzenie od zasilania w czasie, gdy z niego nie korzystamy, przynajmniej na noc.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.