Wielkość grzejników powinna być określona w projekcie instalacji grzewczej. Jeśli jednak nim nie dysponujemy lub modernizujemy instalację, to czasami trzeba to policzyć na własną rękę. Nie jest to nic trudnego, a kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Oblicz powierzchnię pomieszczenia
Pierwszym krokiem jest obliczenie powierzchni pomieszczenia, którą ogrzewasz, uwzględniając wysokość. W ten sposób uzyskasz powierzchnię do ogrzania wyrażoną w metrach sześciennych, co jest podstawą do dobrania odpowiedniej wielkości grzejników.
Określ zapotrzebowanie na ciepło
Zapotrzebowanie na ciepło jest uzależnione od izolacji budynku, rodzaju okien i wieku budynku. Przyjmuje się, że dobrze zaizolowane budynki potrzebują od 30 do 50 W/m3 energii, a te słabo zaizolowane nawet 100-120 W/m3.
Oblicz moc grzejnika
Teraz możemy już przejść do obliczenia mocy, jaką powinien mieć grzejnik wystarczający do zapewnienia komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że standardowo przyjmuje się temperaturę 20 stopni Celsjusza oraz parametry zasilania i powrotu odpowiedni 70/55 stopni Celsjusza. Dla pompy ciepła czy innego urządzenia niskotemperaturowego te parametry będą niższe.
Zakładając, że mamy do ogrzania 50 m3 powietrza, a zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 50 W/m3, to uzyskujemy wynik 2500 W. Taką moc powinien mieć grzejnik (lub kilka grzejników łącznie), aby zapewnić komfortową temperaturę w danym pomieszczeniu.
Obliczenia powtarzamy dla wszystkich pomieszczeń, uwzględniając również pewien margines błędu z uwagi na możliwe mostki termiczne czy np. wentylację grawitacyjną zamiast mechanicznej z rekuperacją.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.