Data wpisu: 05.06.2024

Jak obliczyć wielkość grzejników? Podpowiadamy!

Wielkość grzejników powinna być określona w projekcie instalacji grzewczej. Jeśli jednak nim nie dysponujemy lub modernizujemy instalację, to czasami trzeba to policzyć na własną rękę. Nie jest to nic trudnego, a kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Oblicz powierzchnię pomieszczenia

Pierwszym krokiem jest obliczenie powierzchni pomieszczenia, którą ogrzewasz, uwzględniając wysokość. W ten sposób uzyskasz powierzchnię do ogrzania wyrażoną w metrach sześciennych, co jest podstawą do dobrania odpowiedniej wielkości grzejników.

Określ zapotrzebowanie na ciepło

Zapotrzebowanie na ciepło jest uzależnione od izolacji budynku, rodzaju okien i wieku budynku. Przyjmuje się, że dobrze zaizolowane budynki potrzebują od 30 do 50 W/m3 energii, a te słabo zaizolowane nawet 100-120 W/m3.

Oblicz moc grzejnika

Teraz możemy już przejść do obliczenia mocy, jaką powinien mieć grzejnik wystarczający do zapewnienia komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że standardowo przyjmuje się temperaturę 20 stopni Celsjusza oraz parametry zasilania i powrotu odpowiedni 70/55 stopni Celsjusza. Dla pompy ciepła czy innego urządzenia niskotemperaturowego te parametry będą niższe.

Zakładając, że mamy do ogrzania 50 m3 powietrza, a zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 50 W/m3, to uzyskujemy wynik 2500 W. Taką moc powinien mieć grzejnik (lub kilka grzejników łącznie), aby zapewnić komfortową temperaturę w danym pomieszczeniu.

Obliczenia powtarzamy dla wszystkich pomieszczeń, uwzględniając również pewien margines błędu z uwagi na możliwe mostki termiczne czy np. wentylację grawitacyjną zamiast mechanicznej z rekuperacją.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry