Data wpisu: 12.01.2023

Jaki system grzewczy wybrać dla firmy? Kieruj się tymi kryteriami

Wybór systemu grzewczego nigdy nie jest łatwą decyzją – tak w przypadku domu jednorodzinnego, jak i budynku firmowego. Stojąc przed takim dylematem trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, aby nie popełnić kosztownego i brzemiennego w skutkach błędu. Jakimi kryteriami warto się kierować? Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Koszt instalacji

Analizę dostępnych systemów grzewczych warto zacząć od określenia budżetu, jakim dysponujesz. Zdecydowanie najwyższy będzie koszt instalacji pompy ciepła, natomiast późniejsze wydatki związane z jej eksploatacją mogą być najniższe. Średnie koszty generuje wykonanie kotłowni gazowej lub na paliwo stałe. Ciekawym rozwiązaniem może być również kotłownia zasilana biomasą drzewną.

Koszty eksploatacji

Pod uwagę oczywiście należy wziąć przewidywane koszty użytkowania konkretnego systemu grzewczego – i to w perspektywie wielu lat. Warto przeanalizować, jak zmieniały się ceny danego paliwa na przestrzeni ostatnich sezonów, aby wykluczyć to, które drożało najmocniej i z uwagi na jego ograniczoną dostępność raczej nie będzie tańsze.

Wygoda użytkowania

Jeśli nie chcesz zatrudniać palacza na pełen etat, to raczej odpuść sobie system grzewczy oparty o kocioł zasypowy na paliwo stałe. Postaw na automatyzację kotłowni, czyli wybierz taki kocioł, który nie wymaga obsługi – przynajmniej bieżącej.

Regulacje

System grzewczy dla firmy wybiera się raz na wiele lat. Tym bardziej dobrze jest uwzględnić potencjalne regulacje prawne, które np. zakażą użytkowania danego paliwa w perspektywie dekady czy kilkunastu lat. Pod tym względem dość ryzykownym wyborem wydaje się być węgiel, ale też inne paliwa kopalne.

Względy ekologiczne

Wybór systemu grzewczego może mieć wpływ na postrzeganie marki przedsiębiorstwa. Decydując się na ekologiczne rozwiązanie zyskasz możliwość podkreślania tego w komunikacji z klientami, co na pewno przyczyni się do uatrakcyjnienia wizerunki Twojego biznesu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry