Data wpisu: 12.01.2023

Magazyn energii – dlaczego warto się tym zainteresować?

Magazyny energii budzą coraz większe zainteresowanie wśród posiadaczy domowych czy firmowych instalacji fotowoltaicznych. Jest to najlepsze dostępne rozwiązanie dedykowane zwiększeniu wykorzystania własnego prądu, podnoszące również poziom bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zagwarantowanie stałego dostępu do energii elektrycznej. Dowiedz się, dlaczego magazyn energii jest technologią, nad którą warto się już dziś pochylić.

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii to wielki akumulator (lub zestaw połączonych ze sobą akumulatorów), którego zadaniem jest magazynowanie nadmiaru prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu nie trzeba wprowadzać niewykorzystanej energii do sieci i można po nią sięgnąć w momencie zwiększonego zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym czy w firmie.

Korzyści z posiadania magazynu energii

Podstawową korzyścią jest rozwiązanie problemu marnotrawienia niewykorzystanej na bieżąco energii, która dziś jest oddawana do sieci i albo odzyskiwana tylko w 80 procentach, albo sprzedawana na nierynkowych warunkach.

Magazyn pozwala zwiększyć tzw. autokonsumpcję, co zawsze jest bardzo opłacalne dla właściciela instalacji fotowoltaicznej. Umożliwia to niemal całkowite uniezależnienie się od dostaw energii. Docenimy to nie tylko pozbywając się rachunków za prąd (lub drastycznie je obniżając), ale także w okresach przerw w dostawach prądu, spowodowanych chociażby awarią czy po prostu blackoutem.

Jest kilka wad

Magazyny energii przede wszystkim są bardzo drogim rozwiązaniem. Wynika to w głównej mierze z ograniczonej dostępności technologii i ich sprzedawców. Sytuacja będzie się jednak sukcesywnie poprawiać wraz z popularyzacją tego rozwiązania.

Trzeba również wspomnieć o tym, że magazyn energii zajmuje sporo miejsca, co w wielu przypadkach może być dość kłopotliwe. Zwłaszcza, że konieczne jest zapewnienie maksymalnie bezpiecznych warunków przechowywania magazynu, który stanowi potencjalne źródło pożaru.

Magazyny energii to przyszłość domowych i firmowych instalacji OZE

Niezależnie od tego, co dziś myślimy o magazynach energii, to nie możemy mieć wątpliwości, że staną się one standardem. Dokładnie tak, jak instalacje fotowoltaiczne – jeszcze kilka lat temu uznawane za fanaberię, obecnie wykorzystywane w milionach gospodarstw domowych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry