Instalacja fotowoltaiczna dla większości Polaków jest olbrzymią inwestycją. Właściciel domu chce więc mieć pewność, że mądrze wydaje swoje pieniądze, a korzyści z posiadania systemu będą długofalowe. Dlatego standardem jest już udzielanie nawet 25-letniej gwarancji na trwałość paneli fotowoltaicznych. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak należy rozumieć taką gwarancję? Podpowiadamy.
Pod tym pojęciem każdy renomowany producent rozumie udzielenie gwarancji wydajności paneli fotowoltaicznych. Najważniejsze jest zadeklarowanie przez producenta maksymalnej wartości straty efektywności systemu w dłuższej perspektywie czasowej. Z punktu widzenia inwestora najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy ta strata jest oczywiście jak najmniejsza.
Pamiętaj!
Nigdy nie wierz w piękne obietnice braku jakichkolwiek strat efektywności, bo jest to po prostu technologicznie niemożliwe.
W przypadku paneli fotowoltaicznych dobrych producentów, z reguły musimy się liczyć z utratą wydajności na poziome od -0,5% do -0,8%. Oznacza to, że po 10 latach eksploatacji panele mają prawo stracić od 5% do 8% swojej pierwotnej sprawności.
Nie jest to dużo! Warto zauważyć, że na rynku praktycznie nie spotyka się urządzeń, które po 10 latach pracy nadal mogłyby oferować użytkownikowi 92-95% sprawności. Wystarczy pomyśleć o samochodzie, który po takim okresie jest już bardzo zużyty.
Decydując się na zakup konkretnego systemu, należy koniecznie upewnić się, z jakim typem gwarancji producenta mamy do czynienia. Spotyka się dwa modele:
W pierwszym przypadku producent przewiduje stopniową utratę sprawności w okresach rocznych, ale z podziałem na pierwszych 10 lat eksploatacji (mniejsze roczne straty) i na kolejnych 15 lat (większe straty). Ten rodzaj gwarancji jest bardziej wiarygodny, lepiej oddaje rzeczywisty spadek efektywności paneli, dlatego większość renomowanych producentów oferuje klientom właśnie taki model.
Gwarancja ograniczona polega natomiast na tym, że producent deklaruje, iż w ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji, efektywność paneli nie spadnie poniżej wartości np. 90%, natomiast po kolejnych 15 latach poniżej np. 80%.
25 lat gwarancji to sporo. Co nastąpi później? W przypadku dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji – nic. System nadal będzie działać z wysoką sprawnością. Warto wiedzieć, że najstarsze wciąż aktywne panele mają ponad 60 lat i dalej zapewniają produkcję energii na zadowalającym poziomie.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.