Prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana instalacja fotowoltaiczna i w budynku jednorodzinnym jest praktycznie bezobsługowa. Wymaga jedynie corocznego przeglądu serwisowego. Urządzenia wysokiej klasy gwarantuję wieloletnią wytrzymałość, o czym świadczy fakt, że w Europie wciąż spotyka się instalacje pracujące kilkanaście czy nawet ponad 20 lat. Są jednak czynniki zewnętrzne, które zagrażają każdej instalacji fotowoltaicznej. Wymieniamy je w naszym poradniku i podpowiadamy, jak zabezpieczyć przed nimi swoją inwestycję.
Te w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. Każdy chyba już słyszał słowo „orkan”. Polskę co roku nawiedzają niszczycielskie wichury, które zrywają dachy, burzą budynki i wyrywają okazałe drzewa z korzeniami. Czy instalacja fotowoltaiczna jest na nie odporna?
To w dużej mierze zależy od sposobu montażu. Nie wolno na tym oszczędzać, ponieważ inwestycja w lepsze uchwyty z pewnością kiedyś się zwróci. Oczywiście huraganowy wiatr może pozrywać ogniwa z dachu – na to po prostu nie ma siły. Dlatego zawsze zalecamy naszym klientom rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości o ochronę instalacji fotowoltaicznej.
Grad wielkości kurzych jaj zdarza się oczywiście relatywnie rzadko, ale nie można go całkowicie wykluczyć. Podobnie jak zwyczajnych aktów wandalizmu. Jeśli okoliczne dzieci postanowią sprawdzić wytrzymałość „tych dziwnych paneli na dachu sąsiada” przy pomocy kamieni, to ryzyko uszkodzenia ogniw będzie bardzo wysokie.
Wracając do gradu. Ogniwa markowych producentów nie są na niego wrażliwe. Jednym z elementów testowania jakości paneli jest zrzucanie na ich powierzchnię metalowej kulki, która waży znacznie więcej niż fragmenty lodu. Nie oszczędzając przesadnie na ogniwach, można więc spać spokojnie.
Silne burze zawsze stanowią zagrożenie dla instalacji fotowoltaicznej. Ten wątek notorycznie przewija się w naszych rozmowach z klientami, którzy wprost mówią o swoich obawach z tym związanych. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie, a właściwie dwa. Każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać uzupełniona jednym (lub oboma) z tych elementów:
W praktyce najbardziej narażony na uszkodzenie w związku z silnym wyładowaniem atmosferycznym jest falownik. Stosując wspomniane zabezpieczenia można go skutecznie ochronić przed kosztowną awarią.
Na koniec jeszcze raz przypomnimy: niezależnie od rodzaju zastosowanych zabezpieczeń, każdy odpowiedzialny właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien ją ubezpieczyć. Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje takie produkty, zwykle dołączane w formie rozszerzenia do polisy na dom.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.