Data wpisu: 09.11.2017

Czy instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok? Typowy dylemat inwestora

Jednym z głównych argumentów przemawiających za tym, aby zainwestować w instalację fotowoltaiczną zamiast w tradycyjne kolektory słoneczne, jest fakt, że ogniwa pracują przez cały rok, niezależnie od pogody. Jest to bardzo ważne w klimacie umiarkowanym, w jakim znajduje się nasz kraj. Należy jednak rozgraniczyć pojęcie „pracy” od „efektywnej pracy”, aby nie paść ofiarą nieporozumienia. Ten wpis dedykujemy inwestorom, którzy nie chcą dać się nabić w butelkę, a jednocześnie chcą osiągać realne korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej.

Takie same uzyski latem i zimą? Zapomnij!

Jest to po prostu technicznie niemożliwe. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta: umieszczone na dachu ogniwa pobierają energię ze słońca, a następnie zamieniają ją w energię elektryczną, która za pośrednictwem inwertera trafia do domowej sieci.

Każdy wie, że zimą tego słońca w naszym kraju jest mniej, dlatego nie ma mowy o zachowaniu podobnego uzysku energetycznego przez cały rok. Co jednak wcale nie oznacza, że instalacja fotowoltaiczna nie działa przez cały rok. Działa, ale nie równomiernie we wszystkich miesiącach.

Co powoduje spadek sprawności ogniw fotowoltaicznych?

W polskim klimacie podstawowym problemem jest oczywiście mała liczba godzin słonecznych w okresie jesienno-zimowym. W grudniu i w styczniu dzień trwa w praktyce tylko 7-8 godzin, a to zdecydowanie za mało, by móc mówić o uzysku energetycznym na poziomie ponad 50%. Z tego powodu sprawność instalacji w tym okresie spada do kilkunastu procent.

Efektywną pracę ogniw fotowoltaicznych zaburzają także takie czynniki, jak:

  • Niska temperatura powietrza,
  • Szron, lód i zalegający śnieg,
  • Opadłe liście.

Aby zminimalizować spadki warto zatem odśnieżać panele i usuwać z nich zanieczyszczenia stałe. Oczywiście bez ponoszenia ryzyka – w razie potrzeby lepiej jest zlecić przeprowadzenie tych prac ekipie wykonawczej lub alpinistycznej.

Zimowe spadki sprawności są rzeczą normalną

Każdy inwestor powinien o tym wiedzieć. Szkoda natomiast, że na rynku nie brakuje firm, które chcąc za wszelką cenę „złapać” klientów, opowiadają im bajki i przedstawiają nierealne wykresy sprawności instalacji. Spotkaliśmy się nawet z przypadkami pokazywania wykresów w miesiącach zimowych pochodzących z... Cypru, gdzie przecież jest ponad 300 dni słonecznych w roku.

Podsumowując i odpowiadając na tytułowe pytanie: tak, instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, oczywiście pod warunkiem, że została prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Spadki uzysku energii w okresie zimowym są zupełnie naturalne i trzeba je brać pod uwagę, jednak najważniejsza jest średnioroczna sprawność systemu i z tego należy rozliczać wykonawcę instalacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry