Data wpisu: 17.09.2019

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Chcąc przerzucić się na energię promieni słonecznych często pojawiają się wątpliwości, czy wyprodukują wystarczającą ilość energii. Słońce dostarcza Ziemi więcej energii niż można jej zużyć w ciągu całego roku. Jak zmierzyć ilość energii promieniowania słonecznego, dowiesz się poniżej.

  • Jak oblicza się energię promieniowania słonecznego?
  • Od czego zależy ilość mocy wygenerowanej?
  • Kiedy generuje się najwięcej energii?
  • Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?
  • Jakie są mity dotyczące fotowoltaiki?

Jak oblicza się energię promieniowania słonecznego?

Obliczając energię promieni słonecznych, którą udało się przetworzyć przez panele fotowoltaiczne w energię elektryczną, warto zapoznać się z wartością mocy nominalnej wyrażoną w watach. Jej wartość jest połączeniem sprawności ogniw i rozmiaru paneli oraz wyraża moc, jaką mogą wygenerować panele fotowoltaiczne podczas pracy w standardowych warunkach testowych. Są to warunki laboratoryjne, w których bada się parametry paneli, testując go w temperaturze 25°C i promieniowaniu słonecznym 1000 W/m², które uzyskuje się w godzinach południowych przy bezchmurnym niebie. Warto pamiętać, że takie testy wykonuje się w laboratoriach i fabrykach i nie potrafią one określić mocy osiąganej w danej chwili przy rzeczywistej temperaturze paneli. Od tego zależy kąt padania promieni słonecznych, warunki nasłonecznienia, temperatura ogniw czy wiatr. Realną ilość energii, która jest wyprodukowania w ciągu dobry wymaga przeliczenia rzeczywistych danych z ostatnich lat w danej okolicy. Ilość wyprodukowanej energii dzieli się przez liczbę dni w danym miesiącu. Takie przeliczenia pomagają oszacować oszczędności wynikające z posiadania paneli fotowoltaicznych. Oszczędza się na koszcie energii i dystrybucji prądu.

Od czego zależy ilość mocy wygenerowanej?

Moc chwilową (kWp) określa się w laboratorium w warunkach standardowych, takich jak:  naświetlenie: 1000W/m2, temperatura ogniwa: 25 stopni Celsjusza, masa powietrza: 1,5 kg/m3 zgodnie z normą EN 60904-3. Wynik nie jest tożsamy z realna mocą falownika, którą wyraża się w kilowatogodzinach (kWh). Na przykład mają instalację o mocy 5kWp możemy spodziewać się produkcji oko. 5000 kWh rocznie. Wszystko zależy od dni słonecznych w danym roku. Pomocne może okazać się rozmieszczenie paneli na wschód i zachód, co pozwala na zwiększenie energii zużywanej w budynku. Panele wykonane są na bazie krzemu i wynoszą około 1,7m wysokości i 1 m szerokości. Z roku na rok potrafią wytworzyć więcej mocy ze względu na coraz lepszą technologię. Inovativ Fotowoltaika wytwarza panele, które charakteryzują się mocą 345Wp. Są to najlepsze dane na rynku, które wyróżniają firmę w Polsce.

Kiedy generuje się najwięcej energii?

Obserwując online pracę instalacji można określić ilość energii, którą jest w stanie wygenerować instalacja. Wiele firm podłącza ją do Internetu, co pozwala pokazać klientom rzeczywisty podgląd produkcji energii. Monitoring online jest nie tylko korzystny dla użytkowników, ale także dla firmy, które może kontrolować stan instalacji, a także służy go prognozowania produkcji energii w miesiącu czy roku. Zimowe miesiące ze względu na brak nasłonecznienia stanowią około 12% rocznej produkcji energii.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Jest kilka czynników, które wpływają na opłacalność paneli fotowoltaicznych. Pierwszym z nich jest koszt instalacji. Wylicza się go na podstawie wskaźnika PLN/1kW. Obecnie dobrej jakości instalacja kosztuje od 4 do 6 tysięcy PLN za każdy 1 kW. Innym ważnym czynnikiem jest typ dachu,a dokładniej rodzaj dachu, kąt nachylenia, ilość padające cienia i położenie względem kierunków świata. To wszystko wpływa na wydajność paneli pv. Istotny jest także profil zużycia energii. Im więcej prądu się zużywa, tym więcej konsumpcji, co przyczynia się do większej opłacalności fotowoltaiki. Sprawność i moc paneli to następny ważny faktor. Lepiej zakupić panele u zaufanego producenta, u którego 1kWp instalacji wyprodukuje około 1000 kWh rocznie. Także zły instalator może przyczynić się do złego funkcjonowania paneli. Fotowoltaika nie sprawdzi się w miejscu bardzo zaciemnionym, gdyż straci na swojej wydajności. Drzewa czy inne budynki mogą dawać cień na instalację. Panele na północnej stronie nie otrzymują nigdy bezpośredniego światła słonecznego. W przypadku montowaniu instalacji fotowoltaicznej na słabej jakości dachu czeka nas o wiele więcej pracy i wydatków, dlatego warto zająć się najpierw stanem dachu.

Jakie są mity dotyczące fotowoltaiki?

Najczęstszym mitem jest niewystarczająca ilość słońca w Polsce, co nie jest prawdą, ponieważ w Niemczech, gdzie nasłonecznienie jest bardzo podobne, produkuje się o wiele więcej takich instalacji. Kolejnym mitem jest mylenie paneli solarnych z fotowoltaicznymi. Te pierwsze tworzą ciepło i służą do ogrzewania wody, a te drugie tworzą prąd potrzebny do wszystkich instalacji. Mitem jest także myślenie, że instalacja nie działa w pochmurne dni. Działa nawet zimą, ale gorzej i produkuje się 6 razy mniej energii niż w miesiącach letnich. Panele nie działają przy braku zasilania, dlatego jeśli elektrownia wyłączy prąd, to nie będziemy go mieli.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry