Data wpisu: 17.11.2020

Czy warto założyć instalację fotowoltaiczną bez dotacji?

Nie da się ukryć, że rządowy program „Mój prąd” dał ogromny bodziec do rozwoju rynku fotowoltaiki. Polacy dosłownie rzucili się na domowe instalacje produkujące energię ze słońca. Miliardowy budżet programu został wyczerpany na długo przed jego zakończeniem i nie ma pewności, czy i w jakiej formie rząd nadal będzie dopłacać do mikroinstalacji. Czy zatem warto jeszcze założyć instalację fotowoltaiczną, pomimo braku gwarancji otrzymania 5000 złotych dotacji? Tak, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Planujesz jeszcze długo mieszkać w obecnym budynku

Długo, czyli co najmniej kilkanaście lat. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna spłaca się przez około 10-11 lat. Okres ten mógłby zostać znacząco skrócony dzięki dotacji z programu „Mój prąd”, jednak tutaj rozpatrujemy przypadek, w którym inwestor nie może liczyć na taką pomoc.

Jeśli zatem nie rozważasz scenariusza wyprowadzenia się z aktualnie zamieszkiwanego domu w ciągu 10 lat, to inwestycja w fotowoltaikę nadal będzie mieć sens – i to pomimo braku dotacji. Pamiętaj przy tym, że przeciętna żywotność dobrej klasy modułów fotowoltaicznych wynosi około 20-25 lat, jednak w międzyczasie z pewnością będziesz musiał wymienić inwerter (około 10-12 lat żywotności).

Masz oszczędności i brak pomysłu na ich sensowne zainwestowanie

Instalację fotowoltaiczną należy traktować, jako pewną, ale długoterminową inwestycję. Prędzej czy później ona się zwróci, jednak nie nastąpi to tak szybko, jak w przypadku np. aktywów finansowych czy metali szlachetnych. Jeśli natomiast i tak nie rozważałeś tego typu inwestycji, a masz oszczędności, które tylko leżą odłogiem na koncie (i nie będziesz ich w najbliższym czasie potrzebować), to zakup instalacji fotowoltaicznej wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.

Istnieją warunki techniczne do założenia instalacji fotowoltaicznej na Twoim budynku

Doprecyzujmy: instalacją fotowoltaiczną da się założyć na praktycznie każdym budynku. Pytanie tylko, czy będzie to miało faktycznie sens. Liczy się tutaj przede wszystkim skierowanie połaci względem stron świata. Idealna jest ekspozycja południowo-zachodnia lub południowo-wschodnia. Jeśli natomiast miałoby się okazać, że jedynym rozwiązaniem jest montaż modułów po stronie północnej czy wschodniej, to taka inwestycja nie będzie miała większego sensu – czy to z dotacją, czy bez.

Płacisz wysokie rachunki za energię i nie spodziewasz się, by zaczęły maleć

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w głównej mierze jest uzależniona od zużycia energii w gospodarstwie domowym. Jeśli obecnie płacisz około 100-120 złotych miesięcznie za prąd, to perspektywa zwrotu znacząco się oddali. Zastanów się jednak także nad tym, czy zużycie energii w Twoim domu nie będzie sukcesywnie rosnąć. Masz dorastające dzieci? Planujesz montaż klimatyzacji? Coraz częściej pracujesz zdalnie z domu? W takim razie wzrost rachunków za prąd jest w zasadzie pewny.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry