Montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest przesadnie skomplikowany, oczywiście pod warunkiem, że powierzy się to zadanie fachowcom. Ogniwa oraz inne elementy systemu z powodzeniem można zastosować w już istniejącym budynku, nie narażają jego właścicieli na koszty i uciążliwości związane z ewentualnym remontem. Mimo to zdecydowanie najkorzystniej jest zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej już na etapie budowy domu. Dlaczego? Wyjaśniamy w naszym poradniku.
Jeśli budowa jeszcze nie została rozpoczęta, ale inwestorzy dysponują już projektem i wiedzą, że wybiorą instalację fotowoltaiczną, to zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z jej późniejszym wykonawcą. Doświadczona firma podpowie najlepsze usytuowanie budynku względem stron świata, co z kolei pozwoli w pełni wykorzystać potencjał ogniw fotowoltaicznych.
Idealnym rozwiązaniem zawsze jest umieszczenie ogniw fotowoltaicznych na dachu budynku w stanie surowym. Dzięki temu ekipa monterska ma pełną swobodę w poprowadzeniu elementów instalacji przez połać dachu. Pozwala to nie tylko zachować najwyższą estetykę, ale także ciągłość izolacji poszycia. Tym sam inwestorzy nie muszą się obawiać ani mostków termicznych, ani ewentualnych problemów ze szczelnością dachu.
Choć gros elementów systemu fotowoltaicznego znajduje się poza budynkiem, to jego kluczowa część zostanie umieszczona w środku. Mowa o inwerterze. To urządzenie oraz cała instalacja doprowadzająca energię z ogniw powinny znaleźć się w pomieszczeniu technicznym – kotłowni, ewentualnie w garażu. Dzięki temu domownicy nie będą narzekać na jakiekolwiek hałasy, a instalacja nie zaburzy estetyki wnętrza.
Gdy dom znajduje się dopiero w fazie budowy lub wykańczania, mamy szerokie pole do popisu w zakresie „ukrycia” wewnętrznych elementów systemu czy umiejscowienia ich w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczały funkcjonalność pomieszczenia.
Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej na etapie budowy domu może się kojarzyć z szaleństwem, ale w rzeczywistości jest to bardzo dobry pomysł. Kolejne ekipy używają wielu urządzeń elektrycznych, co generuje spore rachunki za prąd. Dlaczego zatem nie rozpocząć oszczędzania już teraz, nie czekając na wprowadzenie się do domu? Ekipy nie powinny mieć oczywiście dostępu do elementów instalacji. Dodatkowo budynek musi być zabezpieczony porządnym systemem alarmowym.
Każdy inwestor, który przymierza się do budowy domu i jest zdecydowany na użytkowanie instalacji fotowoltaicznej, powinien wziąć te argumenty pod uwagę. Z montażem instalacji, a przynajmniej jej kluczowych elementów, naprawdę nie trzeba zwlekać aż do oddania budynku.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.