Data wpisu: 20.07.2019

Gdzie umieścić inwerter od instalacji fotowoltaicznej?

Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, czyli niewielkie urządzenie odpowiadające za kontrolowanie produkcji energii oraz zamienianie prądu stałego generowanego przez moduły w prąd przemienny, czyli taki, jakiego używamy do zasilania różnych sprzętów w domu. Jakość inwertera oraz jego prawidłowe dobranie do instalacji ma kluczowe znaczenie – pamiętajmy o zasadzie, aby moc falownika zawsze była mniejsza od łącznej mocy modułów. Bardzo istotne jest również to, gdzie umieścimy inwerter. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że obowiązują konkretne wytyczne dotyczące lokalizacji falownika. Opisujemy je w naszym poradniku.

Byle nie było za gorąco

Podstawowym kryterium wyboru miejsca montażu falownika jest temperatura panująca w danym pomieszczeniu. Większość inwerterów może pracować w zakresie od -20 do +40 stopni Celsjusza, ale są to wartości graniczne. Lepiej się do nich nawet nie zbliżać. Im wyższa temperatura, tym niższa sprawność inwertera, a tym samym całej instalacji – warto o tym pamiętać. Z tego też powodu raczej nie zaleca się montażu falownika na niezaizolowanych poddaszach, gdzie w czasie upałów może być małe „piekiełko”.

Optymalnym miejscem jest garaż

Jeśli dysponujemy garażem w bryle budynku, to warto tak zaplanować instalację, aby falownik znalazł się właśnie w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ w garażu panuje idealna dla tego urządzenia temperatura – zimą w okolicy 0 stopni Celsjusza, latem w okolicy 20 stopni Celsjusza.

Warto również wspomnieć, że inwerter w garażu to… darmowe źródło ciepła. Urządzenie w czasie pracy solidnie się nagrzewa, dlatego jest wyposażone w wentylator usuwający nadmiar ciepła na zewnątrz – w tym przypadku prosto do garażu, co zimą będzie bardzo mile widziane.

Ważne, aby mieć swobodny dostęp do falownika

Spotykamy się z pomysłami, aby zamontować inwerter gdzieś pod krokwiami czy w maleńkiej piwniczce. Zawsze tłumaczymy inwestorom, że to nie jest dobry pomysł. Pomimo tego, że falownik jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, to jednak dobrze jest mieć do niego swobodny dostęp – na przykład w celu zresetowania modułu Wi-Fi, dzięki któremu możemy na bieżąco śledzić produkcję na ekranie smartfonu.

Swobodny dostęp będzie również ważny podczas wykonywania przeglądu czy serwisu falownika, a tym bardziej, gdy konieczne będzie jego zdemontowanie w celu wysłania do naprawy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry