Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat fotowoltaiki jest ten mówiący, że instalację można wykonać wyłącznie na dachu. Z tego powodu wielu potencjalnych inwestorów rezygnuje z pomysłu czerpania darmowej energii elektrycznej, ponieważ np. nie chcą „szpecić” dachu panelami lub mieszkają w budynku z połacią skierowaną głównie na północ i północny-wschód. Tymczasem na świecie coraz popularniejsze są instalacje na gruncie, a więc nie ma technicznych przeszkód, aby zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. Wymieniamy najważniejsze plusy i minusy obu typów instalacji.
Instalacje dachowe są zdecydowanie najchętniej wybierane przez inwestorów, a to z tego powodu, że wykonanie takiej instalacji nastręcza najmniejszych trudności. Wykonawca może wykorzystać istniejący dach, który i tak pozostaje niewykorzystany, dzięki czemu nie trzeba się martwić zajmowaniem powierzchni działki.
Większość standardowych domów jednorodzinnych spełnia wymagania do instalacji paneli fotowoltaicznych – chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie nachylenie połaci w przedziale od 30° do 45°. Standardowy dach pozwala na montaż instalacji o mocy od 3 do 5 kW, co jest w zupełności wystarczy do domowych potrzeb.
Plusy:
Minusy:
Jeśli nie ma technicznej możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachu, warto rozważyć instalację naziemną. To mniej spotykane rozwiązanie, które ma jednak swoje plusy. Największym jest możliwość zastosowania tzw. systemu nadążnego, czyli paneli, które dosłownie podążają za słońcem i maksymalizują jego aktywność. Jest to jednak dość kosztowne i w Polsce bardzo rzadko stosowane.
W przypadku klasycznej techniki montażu instalacja naziemna będzie mniej efektywna niż ta na dachu. Wynika to z faktu występowania większego zacienienia paneli. Poza tym instalacja na gruncie zajmuje bardzo dużo miejsca w ogrodzie – w praktyce jej powierzchnia jest około trzykrotnie większa niż tej na dachu (panele muszą być bardziej oddalone od siebie).
Plusy:
Minusy:
Podsumowanie jest zatem oczywiste. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, lepiej jest wybrać instalację na dachu, która jest po prostu bardziej efektywna od tej naziemnej. Sytuacja może się jednak zmienić wraz z popularyzacją systemów nadążnych.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.