Data wpisu: 15.06.2017

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać? Od czego to zależy?

Prawidłowy dobór i montaż instalacji fotowoltaicznej daje gwarancję, że będzie ona pracować efektywnie i rzeczywiście przyniesie gospodarstwu domowemu wymierne korzyści finansowe w postaci dużych oszczędności. W tym przypadku naprawdę warto zdać się na specjalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, biorąc jednocześnie na siebie odpowiedzialność za prawidłowe działanie instalacji. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najpopularniejsze rodzaje instalacji fotowoltaicznej i podpowiemy, którą z nich wybrać w zależności od konkretnych potrzeb.

Sieciowa instalacja fotowoltaiczna

W modelu sieciowym instalacja zostaje podłączona do sieci elektroenergetycznej, co daje właścicielowi dwie istotne korzyści:

  • Możliwość korzystania z tradycyjnego źródła prądu w razie np. przerwy konserwacyjnej czy dużego zapotrzebowania na energię w nocy.
  • Możliwość odsprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego po stawkach ustalanych odgórnie przez Urząd Energetyki.

Ponadto taka instalacja jest nieco tańsza, ponieważ nie stosuje się w niej akumulatorów magazynujących nadmiar energii. Z tego powodu model sieciowy jest obecnie najpopularniejszy na polskim rynku.

Dla kogo?

  • Dla osób stawiających na niższe koszty instalacji
  • Dla rodzin, które nie chcą całkowicie uniezależniać się od konwencjonalnego źródła energii
  • Dla osób, które chcą zarabiać na wyprodukowanej energii

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna

W modelu hybrydowym podstawowe źródło energii, czyli instalację fotowoltaiczną, wspiera jeszcze dodatkowe urządzenie. Może to być np. mini elektrownia wiatrowa czy generator prądu, ale też zwykła sieć elektroenergetyczna. W takiej sytuacji najczęściej stosuje się akumulatory magazynujące energię, która jest wykorzystywana w godzinach nocnych czy w razie przerwy w dostawie prądu przez zakład energetyczny.

Dla kogo?

  • Dla osób, które szukają przede wszystkim zabezpieczenia na wypadek przerw w dostawie prądu z zakładu energetycznego
  • Dla rodzin chcących obniżyć wysokie rachunki za prąd
  • Dla osób posiadających już alternatywne źródło energii (np. elektrownię wiatrową), ale chcących mieć dodatkowe zabezpieczenie

Autonomiczna instalacja fotowoltaiczna

Jest to rzadko stosowany rodzaj instalacji w domach jednorodzinnych. Zdecydowanie częściej decydują się na to rozwiązanie właściciele domków letniskowych czy efektownych iluminacji ogrodowych, ewentualnie firmy posiadające banery reklamowe wymagające podświetlania w nocy. Instalacje autonomiczne spotyka się także na elementach infrastruktury drogowej (znaki, światła, kamery).

Idea jest taka, aby energia produkowana w ciągu dnia, była magazynowana w akumulatorach i oddawana w nocy. Dzięki temu mamy darmowy prąd wtedy, gdy jest on akurat potrzebny i zużywa się go najwięcej.

Dla kogo?

  • Dla właścicieli domków letniskowych
  • Dla właścicieli reklam przydrożnych bez możliwości podłączenia do sieci elektroenergetycznej
  • Dla właścicieli ogrodów, w których zostały zastosowane iluminacje

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Po wybraniu modelu instalacji inwestora czeka jeszcze podjęcie decyzji w sprawie rodzaju paneli. Dostępne są 3 rozwiązania:

  • Panele monokrystaliczne – są polecane z uwagi na dużą efektywność, dzięki czemu można ograniczyć ich łączną powierzchnię na dachu.
  • Panele polikrystaliczne – rzadziej spotykane, wybierane wtedy, gdy nie trzeba się ograniczać z łączną powierzchnią fotoogniw.
  • Amorficzne – w Polsce praktycznie niestosowane, ponieważ są mało wydajne. Używa się ich w gorącym klimacie, np. w Afryce.

Zdecydowanie najkorzystniej jest wybrać panele monokrystaliczne, które gwarantują najwyższą wydajność, a tym samym najkrótszy czas zwrotu z inwestycji.

Ostatecznego doboru instalacji fotowoltaicznej należy dokonać na podstawie dokładnej analizy warunków technicznych i środowiskowych (m.in. ustawienie budynku względem stron świata). Warto przy tym polegać na doświadczeniu profesjonalnej firmy montującej fotoogniwa od lat.

 


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry