Data wpisu: 12.09.2018

Kiedy wezwać serwis? Te problemy z eksploatacją domowej instalacji fotowoltaicznej powinny Cię zaniepokoić

Prawidłowo zaprojektowana i profesjonalnie wykonana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa i powinna służyć domownikom przez wiele lat. Życie jest jednak nieprzewidywalne, dlatego zawsze należy się liczyć z ryzykiem wystąpienia sytuacji, w których ogniwa nie działają prawidłowo. Wówczas nie ma sensu zwlekać i trzeba jak najszybciej wezwać serwis. W naszym poradniku wymieniamy typowe problemy z eksploatacją domowej instalacji fotowoltaicznej, które wymagają pilnej reakcji wykonawcy

Wysokie rachunki za energię

Jeśli pomimo zainwestowania w instalację fotowoltaiczną wciąż otrzymujesz bardzo wysokie rachunki z elektrowni (a w dodatku nie mamy okresu niższej aktywności słońca), to bezwzględnie należy to skonsultować z wykonawcą. Powodów takiego stanu rzeczy może być mnóstwo: od złego projektu, przez błędy montażowe, po nieprawidłową pracę inwertera.

Z drugiej jednak strony z podobną sytuacją często mają do czynienia inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż instalacji np. jesienią, po czym drastycznie wzrosło zużycie prądu w ich gospodarstwie domowym (np. w wyniku przejścia na ogrzewanie elektryczne). W każdym razie wymaga to analizy z udziałem specjalisty, bo przecież instalację fotowoltaiczną wykonuje się po to, aby oszczędzać na rachunkach za prąd.

Bardzo głośna praca inwertera

Inwerter jest praktycznie jedynym elementem instalacji fotowoltaicznej, który wydaje jakiekolwiek dźwięki. W prawidłowo wykonanej instalacji nie ma mowy o tym, aby były one uporczywe dla domowników. No chyba, że urządzenie jest niesprawne, prezentuje niską jakość lub zostało umieszczone w części domowej (np. w korytarzu zamiast w kotłowni czy w garażu). Jeśli inwerter rzeczywiście jest bardzo hałaśliwy, należy wezwać wykonawcę instalacji i zlecić mu przegląd urządzenia w ramach gwarancji.

Pęknięcia i rysy na ogniwach

„Świeży” inwestor zawsze pieczołowicie przygląda się swoim nowym ogniwom fotowoltaicznym, co jest akurat dobrym nawykiem. Podczas takich oględzin można przecież zauważyć różne niepokojące zmiany, w tym wspomniane pęknięcia i rysy. Może to być skutek intensywnego gradobicia czy działania wandali, ale podkreślamy, że ogniwa dobrej jakości od renomowanych producentów wykazują ogromną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli jednak na powierzchni ogniw rzeczywiście pojawiły się niepokojące defekty (i nie jest to po prostu brud), należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem. Nawet jedno niesprawne ogniwo znacząco obniża efektywność energetyczną całej instalacji.

Na koniec podkreślmy, że nawet w sytuacji, gdy instalacja sprawuje się bez zarzutu, należy minimum raz w roku zlecić wykonanie jej przeglądu. Pozwoli to zawczasu wychwycić różne potencjalne źródła usterek, które nie są widoczne z poziomu gruntu lub nie mogą zostać odnotowane przez samego użytkownika.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry