Data wpisu: 10.08.2018

Praktyczne aspekty wyboru wykonawcy instalacji fotowoltaicznej

Na polskim rynku działa już co najmniej kilkadziesiąt firm specjalizujących się w sprzedaży i montażu kompletnych instalacji fotowoltaicznych. Ta branża cały czas się rozwija, dlatego w kolejnych latach możemy się spodziewać dalszego wzrostu konkurencji. Inwestorzy mogą zacierać ręce, bo to oznacza nieuchronny spadek cen. Jeśli Ty już dziś jesteś zdecydowany na montaż instalacji PV, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Radzimy w nim, na jakie praktyczne aspekty należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z wykonawcą.

Całkowity koszt

To bardzo ważne, ponieważ nikt nie lubi być zaskakiwany nieprzewidzianymi kosztami. Szczególnie uważaj na firmy, które podają cenę netto. Na końcu może się bowiem okazać, że cena usługi wzrośnie nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Wykonawca w kosztorysie musi uwzględnić wszystkie wydatki i poinformować Cię o całkowitym koszcie instalacji brutto. Stawka VAT dla instalacji na dachu wynosi 8% (ale na gruncie jest to już 23%).

Jakość zastosowanych materiałów

Na finalny koszt instalacji w głównej mierze wpływa to, jakich materiałów użyje ekipa monterska. Z tego też najczęściej wynikają drastyczne różnice w ofertach. Nie dopuść, aby wykonawca nawinął Ci makaron na uszy. Zażądaj dokładnego wytłumaczenia, za co właściwie płacisz. Szczególnie zainteresuj się kwestią użytych ogniw – czy są to panele amorficzne, polikrystaliczne czy monokrystaliczne. Od tego zależy sprawność całej instalacji.

Gwarancja

Każdy wykonawca musi udzielić gwarancji na instalację, która jest niezależna od gwarancji producenta np. ogniw czy inwertera. Ustal z ekipą zakres jej odpowiedzialności i zażądaj, aby wszystko zostało dokładnie opisane w umowie. Przejrzyj też zapisy gwarancyjne, aby nieświadomie nie dać się nabić w butelkę. Niektóre firmy stosują bardzo skomplikowane i podstępne zapisy w umowach, które praktycznie pozbawiają inwestora szans na wyegzekwowanie gwarancji.

Spadek wydajności

Koniecznie zapytaj wykonawcę o prognozowany spadek wydajności ogniw fotowoltaicznych. Nie da się go całkowicie uniknąć, ale powinien on być jak najmniejszy. Jeśli firma chce udzielić gwarancji na to, że instalacja zachowa sprawność na określonym poziomie w danym czasie eksploatacji, to dobrze o niej świadczy. W umowie należy też zawrzeć informację na temat sposobu postępowania, gdy wydajność paneli okaże się znacznie niższa od deklarowanej.

Podsumowując: przy wyborze wykonawcy instalacji fotowoltaicznej nie wolno zdawać się na przypadek. Miła rozmowa nie zastąpi dociekliwości inwestora. Im więcej szczegółów ustalisz przed podpisaniem umowy, tym mniejsze ryzyko problemów w przyszłości.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry