Data wpisu: 06.11.2023

Biuro rachunkowe zamiast własnego księgowego: kiedy ma to sens?

Samodzielne prowadzenie księgowości firmowej jest czasochłonne i obarczone wysokim ryzykiem błędów. Nie dziwi zatem, że większość przedsiębiorców woli powierzyć to zadanie specjaliście. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje: zatrudnienie wewnętrznego księgowego lub skorzystanie z usługi biura rachunkowego. W naszym poradniku podpowiadamy, kiedy lepsze będzie to drugie rozwiązanie.

Gdy masz bardzo małą działalność

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników, a własna firma jest dla Ciebie raczej alternatywą dla etatu, to nie masz potrzeby korzystania z usług profesjonalnego, doświadczonego księgowego. W zupełności wystarczająca będzie dla Ciebie obsługa ze strony biura rachunkowego.

Gdy możesz skorzystać z uproszczonej księgowości

Uproszczona księgowość to wręcz idealne zadanie dla biura rachunkowego, w tym świadczącego swoje usługi zdalnie. O zatrudnieniu księgowego czy też skorzystaniu z jego obsługi w ramach outsourcingu, powinni pomyśleć przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zlecają pełną księgowość – na przykład prowadzący działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Gdy oczekujesz wyłącznie podstawowych usług księgowych

Z usług biura księgowego najczęściej korzystają ci przedsiębiorcy, którzy nie mają wielkich oczekiwań – na przykład nie potrzebują fachowego doradztwa podatkowego, nie chcą dyskutować z księgowym na temat zasadności jakiegoś wydatku czy optymalizacji kosztów działalności firmy.

Jeśli chcesz tylko zlecać księgowanie poszczególnych dokumentów, tworzenie deklaracji czy wysyłanie plików JPK_VAT, to doświadczone biuro rachunkowe będzie w zupełności wystarczające na potrzeby Twojej działalności. Dodatkowym atutem będzie tutaj znacznie niższy koszt obsługi księgowej.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry