Data wpisu: 29.08.2023

Czym jest pełna księgowość?

Z pojęciem pełnej księgowości zetknie się każdy przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność gospodarczą w formie np. spółki kapitałowej. Jest to najbardziej zaawansowana forma księgowości, z której muszą korzystać określone w przepisach podmioty. W naszym artykule krótko wyjaśniamy, czym jest pełna księgowość i na czym, w dużym uproszczeniu, polega.

Pełna księgowość, czyli księgi rachunkowe

Pełna księgowość jest formą ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, która wymaga bardzo skrupulatnego dokumentowania finansów przedsiębiorstwa. Prowadzenie ksiąg rachunkowych umożliwia zachowanie pełnej transparentności przychodów, kosztów i dochodów danego podmiotu gospodarczego.

W odróżnieniu od tzw. uproszczonej księgowości, w przypadku ksiąg rachunkowych dochodzi szereg innych obowiązków ewidencyjnych, w tym prowadzenie różnego rodzaju rejestrów, ewidencji, rozliczeń z poszczególnymi kontrahentami, badania przepływów pieniężnych, prowadzenie księgi głównej i ksiąg pomocniczych, zestawień obrotów, sald kont księgi głównej i ksiąg pomocniczych, wykazów aktywów i pasywów oraz wielu innych.

Nietrudno się zatem domyślić, że pełna księgowość generuje znacznie wyższe koszty obsługi księgowej, zwłaszcza w porównaniu z ryczałtem ewidencjonowanym czy podatkową księgą przychodów i rozchodów.

Kto musi wybrać pełną księgowość?

Obowiązek prowadzenia księgowości w formie ksiąg rachunkowych dotyczy:

  • Spółek partnerskich i handlowych;
  • Organizacji funkcjonujących na zasadach prawa bankowego (lub podobnych przepisów);
  • Samorządów i związków samorządowych;
  • Organizacji budżetowych;
  • Jednostek otrzymujących subwencje i dotacje;
  • Osób zagranicznych, oddziałów oraz zagranicznych przedstawicielstw przedsiębiorców;

Co ważne, prowadzenie pełnej księgowości jest obligatoryjne w przypadku podatników, którzy do tej pory prowadzili księgowość uproszczoną, natomiast w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęli przychód w wysokości przekraczającej 2 mln euro.

Dodajmy również, że prowadzenie pełnej księgowości jest dobrowolne w przypadku podatników, którzy nie są do tego zobligowani, natomiast z jakichś powodów uznali, że będzie to korzystne dla ich działalności.

Pełna księgowość ma zasadniczą zaletę: gwarantuje pełną przejrzystość finansów przedsiębiorstwa, co jest bardzo ważne w przypadku dużych biznesów, w których występują znaczne przepływy pieniężne, liczne aktywa i pasywa.

Trzeba natomiast pamiętać o wysokim koszcie obsługi księgowej, którą należy zlecić wyspecjalizowanej kancelarii.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry